African diasporas in the Ottoman Empire and modern Turkey
Osmanlı İmparatorluğu ve modern Türkiye'de Afrika diasporaları
  1. Tez No: 661897
  2. Yazar: BANU ÖZSAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma Siyah köleleştirilmiş insanların kendilerine zorlanan koşullara rağmen topluluklar inşa etme konusundaki öz bilinçli çabalarını daha iyi anlamak için Osmanlı İmparatorluğu'ndaki haklarındaki tarihi anlatıları ve izdüşümlerini eleştirel bir şekilde gözden geçiriyor. Bu mevcudiyetler hakkında araştırma yapmak, tarihsel anlatımlarında kaybolan bazı çetrefilliklerinin, özellikle de Siyahi köleleştirilmiş insanların aktörlüğünün, izini sürmesine rehberlik eder. Bu nedenle tarafsız görünen kavramların, anlatıların ve tarih yazımların birçoğunu bozarak onların ajanslarını ve yaşam tarzlarının dinamik doğasını keşfetmeye başlıyor ve böylece birçok tarihsel aktörü insanlık taksonomisine kanalize ediyor. Bu çerçevede, bu tez Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye'deki tarihi Afrika diasporalarının heterojenitelerini ve karmaşıklıklarını gün ışığına çıkararak ayırt edilebilir hale gelme sürecini tartışmak için Siyah köleleştirilmiş insanların Türkiye tarihindeki varoluşlarını göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study critically reviews historical narratives on Black enslaved people in the Ottoman Empire to better comprehend their self-conscious efforts to build communities despite the conditions forced upon them and their legacies in Modern Turkey. Inquiring about these entities leads one to trail some complexities lost to the narration of the past, primarily Black enslaved people's agencies. Therefore, it sets out to explore their agencies and the dynamic nature of their living ways through breaking down many of the concepts, narratives, and historiographies that appear neutral, thus channeling many historical actors to the taxonomy of humanness. Through this framework, the present dissertation aspires to indicate Black enslaved people's subsistences in the history of Turkey to challenge the process to become discernable by bringing the heterogeneities and complexities of historical African diasporas in the Ottoman Empire and Turkey to light.