Çocuk polikliniğine obezite nedeni ile başvuran 8-16 yaş arası çocuklarda obezite gelişiminde rol oynayan risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Assessment of risk factors involved in the development of obesity in children aged 8-16 years admitted to pediatric polyclinic for the cause of obesity
- Tez No: 661926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Obezite, vücutta sağlığı bozacak düzeyde anormal ve aşırı miktarda yağ depolanması ile karakterize kronik metabolik bir hastalıktır. Dünya çapında yaklaşık 43 milyon okul öncesi çocuğun fazla tartılı veya obez olduğu, 92 milyon çocuğun ise fazla tartı için risk grubunda olduğu tahmin edilmektedir. Çalışmalarda çocukluk döneminde obez olan bireylerin erişkin dönemde obez olma oranlarının %5-60 arasında değişebileceği vurgulanmıştır. Hastanemizin çocuk polikliniğine başvuran obez çocuk sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle çalışmamızda bölgemizde çocukluk ve ergenlik dönemi obezitesi gelişiminde rol oynayan faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç Ve Yöntem: Çalışmaya Ekim 2020 ile Şubat 2021 tarihleri arasında çocuk polikliniğine obezite nedeniyle başvuran sistemik, nörolojik, endokrin, kronik bir rahatsızlığı olmayan 8-16 yaş arası 250 obez çocuk dahil edilmiştir. Çocukların aileleri çalışmanın amacı için bilgilendirildi ve her hasta için hazırlanan anket formu sorgulanarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 250 çocuğun ortalama yaşı 12.55±2.63 yıl idi. Çocukların vücut kitle indeksi (VKİ) ile anne ve baba VKİ değerleri arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Obesity is a chronic metabolic disease characterized by abnormal and excessive fat deposition in the body at a level that disrupts health.Worldwide,it is estimated that approximately 43 million preschool children are overweight or obese,while 92 million children are at risk for overweight.In the studies,it has been emphasized that the rate of being obese in adulthood of individuals who were obese in childhood may vary between 5-60%.The number of obese children admitted to our hospital's pediatric outpatient clinic is quite high.Therefore,in our study,we aimed to evaluate the factors that play a role in the development of childhood and adolescent obesity in our region. Materials and Methods: Between October2020 and February 2021,250 obese children aged 8-16 years who were admitted to the pediatric outpatient clinic due to obesity and did not have a known systemic, neurological, endocrine or chronic disease were included in the study. Families of children for the purpose of the study were informed and the questionnaire form prepared for each patient was questioned and recorded. Results: The average age of 250 children participating in the study is 12.55 ± 2.63 years. Child BMI statistically significant positive correlation between mother and father BMI values and It has been determined.