Suat Derviş'in romanlarında kadınlar ve yoksulluk
Women and poverty in the novels of Suat Derviş
  1. Tez No: 661934
  2. Yazar: ÇİĞDEM İLKER OĞUREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA DEMİRİŞ, DOÇ. DR. FERYAL SAYGILIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Suat Derviş, edebiyatçı ve gazeteci kimliği, özgür ruhu, bağımsız duruşu ve siyasi yönüyle kalıplara sığmayan müstesna bir yazar ve gazetecidir. Uzun yıllar unutulan, yarım asırdan fazla bir dönem boyunca eserler veren, otuzun üstünde romanı olan, yurt içi ve yurt dışında pek çok gazete ve dergide yazıları yayımlanan ve hâlâ günümüz okuruyla buluşamamış tefrika romanları bulunan Suat Derviş'in romanlarındaki kadın kahramanların karşılaştıkları yoksulluğu ele almak bu çalışmanın amaçlarındandır. Romanlardaki kadın karakterlerle kadın sorunlarını ve yoksulluğunu ele alış biçimleri üzerinden dönemin kadın yaşamlarının panoraması sunulmuştur. Suat Derviş'in kadın karakterlerle toplumsal cinsiyet rollerini, kapitalist ve patriarkal sistemin dayattığı eşitsizlikler bağlamında yaşanan yoksulluğu ve kadın yoksulluğunu ele alış biçimleri incelenmiştir. Yazarın seçili romanlarının yanı sıra, yazdığı dönemi yansıtması bakımından kıymetli olan röportajlarına da başvurulmuştur. Feminist edebiyat eleştirisinin disiplinler arası bir yaklaşımı öneren yaklaşımı bağlamında, yoksulluk gibi çok boyutlu bir kavramın izlek olarak Derviş'in romanlarındaki karşılığı ele alınmıştır. Yoksulluğun farklı görünümlerini yaşayan kadınların karşılaştıkları durumları, Suat Derviş'in roman kahramanları yoluyla nasıl görünür kıldığını anlamaya çalışmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With her literary and journalist identity, her free spirit, independent stance and political views, Suat Derviş is a unique author and a journalist that cannot be stereotyped. One of the purposes of this study is to deal with the poverty of female protagonists in the novels of Suat Derviş, who has been forgotten for a long time and who published more than thirty novels for more than half a century, composed articles for both Turkish and foreign journals and magazines, wrote serial novels that still didn't reach the modern audience, A panoramic view of lives of women during that time is presented by showing the poverty and problems of women with the female protagonists in the novels. The ways, by means of which Suat Derviş handles social gender roles and the poverty and the women's poverty that is forced by capitalist and patriarchal system with female protagonists are examined. In addition to the selected novels of the author, her precious interviews, which reflect the age that they were written, are also referred. In the context of an interdisciplinary view of feminist literary criticism, a multi dimensioned notion of poverty is examined in the works of Derviş. In this thesis, it is aimed to try to understand and visualize the situation of women, who experience different types of poverty in Suat Derviş's novel characters.