Trabzon ili Araklı ilçesinde bulunan işlemeli göğüslüklerin değerlendirilmesi
Evaluation of embroidered breasts in Arakli district of Trabzon province
- Tez No: 661933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HORİYE ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırmanın konusunun Trabzon ili Araklı ilçesinin goloşa köyünde yapılan işlemeli göğüslükler oluşturmuştur. Seçilen araştırma konusunun amacı; Goloşa köyünde bulunan işlemeli göğüslüklerin tespiti, tespit edilen örneklere ait gözlenen özelliklerin ve kaynak kişilerden elde edilen bilgilerin bilimsel yöntemlerle kaydedilmesi, fotoğraflarının çekilerek görselleriyle belgelendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda, elde edilen 49 adet işlemeli göğüslüklerin gözlemlenebilir özellikleri ve kaynak kişilerden edinilen ürünlere ait bilgiler, hazırlanan bilgi formlarına kaydedilmiştir. Hazırlanan bilgi formlarında, elde edilen ürünün sahibi, yapılış tarihi, bulunduğu yer, bugünkü durumu, zemin işleme, kenar temizleme ve süslemede kullanılan gereçler, kullanılan teknikler, seçilen renkler, işlemesinde seçilen motif, motiflerin yöredeki adı ve kaynak kişisi, işlemesinde seçilen motiflerin anlamı ve biçimlendirilmesi, kompozisyonu gibi başlıklara yer verilmiştir. Bu başlıklar goloşa köyünde bulunan işlemeli göğüslüklerin tespiti ve bu göğüslüklerin işleme üslubunu belirleyici nitelikte hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this studay was embroidered breastplates made in the Goloşa village of Araklı district of Trabzon province. The purpose of the chosen research topic; Identifying the embroidered breastplates found in the village of Goloşa, recording the observed features of the detected specimens and the information obtained from the source persons by scientific methods, taking photographs and documenting them with visuals. In line with this purpose, the observable features of 49 embroidered breastplates obtained and information on products obtained from source persons were recorded in the observation forms prepared. In the observation forms prepared, the owner of the obtained product, the place where it is located, the current situation, the tools used in ground processing, edge cleaning and decoration, the technigues used, the selected colors, the motif chose in its embroidery, the name of the motifs in the region and the source person, the meaning of the motifs selected in the embroidery and titles such as shaping and composition are included. These headgear were prepared to determine the embroidered breastplates found in the village of Goloşa and to determine the embroidery style of these breastplates.