Serikbol Qondıbay'ın 'Arğıkazak Mifologiyası' adlı eserinde mit kavramsallaşması ve Kazak mitoloji tasarımı
Myth conceptualization and Kazakh mythology design in Serikbol Qondibay's 'Arğıkazak Mythology'
- Tez No: 661981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KADERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 525
Özet
Mit, belirli bir tarihte, belirli bir coğrafi alanda, belirli bir politik, sosyal, kültürel ve ekonomik durumda yaşayan insan toplumunun yaşadığı çevre hakkında, nasıl ortaya çıktığı ve insanları etkileyen içsel kuvvetler hakkında, evrendeki toplumun yeri ve derecesi hakkında anlaşılır bir klişe ile ilgilidir. Bu çalışmada kullanacağımız kitap, dört ciltten oluşmaktadır. Kitaplarda genel olarak, Kazak dilinin iç ve dış yeteneklerini ve mitoloji yoluyla tarihimizin ilk aşamalarının gelişim sırasını kullanarak yeniden yapılandırma yolları, Kazakların gökbilimsel mitolojik konuları, Kazaklarda kadın imajı, yılan ve ejderha kültü, bazı hayvan totemleri, ikizler mitolojisi, kılıç kültü gibi konular yer almaktadır. Tezimiz, giriş ve onu takip eden üç ana bölümden oluşmaktadır. Akabinde sonuç ve kaynakça bölümleri gelmektedir. Giriş bölümünde Serikbol Qondıbay'ın hayatı, eserleri hakkında kısa bir değerlendirme yapıldıktan sonra tezin amacı, konusu, yöntemi ve bölümleri anlatılmıştır. Eserin kavram incelemesinin yapıldığı birinci bölümden sonra ikinci bölümde yazarın oluşturduğu eserde kullandığı yöntemler ele alınmış ve René Guénon ile benzerlikleri ve farklılıkları ile ilgili örnekler üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Üçüncü bölümde Qondıbay'ın bu dört ciltlik eserinde birinci cildin çeviri yazısına yer verilmiştir. Çalışma doküman incelemesi yöntemiyle incelenip içerik analizi ile yorumlanmıştır. Çalışmada mitolojik ürün, Bağlam Merkezli Halkbilim Kuramlarından Alan Dundes'in“Metin, Sözel Doku ve Bağlam”adlı çalışmasına göre analiz edilmiştir. Anahtar Sözcükler Kazak, Kazakistan, Mit, Mitoloji, Serikbol Qondıbay
Özet (Çeviri)
The myth is about a comprehensible stereotype about the environment in which human society lives in a particular geographic area, in a particular political, social, cultural and economic situation, about how it arose and about the internal forces affecting people, about the place and degree of society in the universe. The book we will use in this study consists of four volumes. The books generally include the ways of reconstructing the Kazakh language using the internal and external abilities and the development order of the early stages of our history through mythology, astronomical mythological subjects of the Kazakhs, the image of women in the Kazakhs, the cult of snakes and dragons, some animal totems, the mythology of twins, the cult of swords. . Our thesis consists of an introduction and three main chapters that follow. Subsequently, the conclusion and bibliography sections follow. In the introduction part, after a brief evaluation about Serikbol Qondıbay's life and works, the aim, subject, method and sections of the thesis are explained. After the first part of the conceptual analysis of the work, in the second part, the methods used by the author in the work he created are discussed and an evaluation has been made on the examples regarding the similarities and differences with René Guénon. In the third chapter, the translation of the first volume is included in this four-volume work of Qondıbay. The study was analyzed by document analysis method and interpreted with content analysis. In the study, the mythological product was analyzed according to the study named“Text, Verbal Texture and Context”of Alan Dundes, one of Context-Centered Folklore Theories. Key Words Kazakh, Kazakhstan, Myth, Mythology, Serikbol Qondıbay