Manavgat-Serik (Antalya) yöresindeki birimlerin stratigrafisi
Stratigraphy of units in the Manavgat-Serik (Antalya) region
  1. Tez No: 444907
  2. Yazar: HÜNKAR BUGUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET AKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Serik-Manavgat (Antalya)yöresindeki birimlerin stratigrafisi konulu YüksekLisansTez çalışması; Orta Toroslar'da, Antalya İli doğusunda yer alan Serik ve Manavgat ilçeleri arasındaki bölgede, 1/25.000 ölçekli Antalya O 26 a3 b2, b3, b4 paftalarını kapsayan yaklaşık 400 km² lik bir alanda gerçekleştirilmiştir. Torid Tektonik Kuşağı stratigrafik açıdan oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Orta Toroslarda yer alan inceleme alanında karasal ve denizel örtü birimlerinin de oldukça çeşitli ve bol fosilli olduğu bilinmektedir. Serik-Manavgat (Antalya) yöresindeki temel ve örtü birimlerinin stratigrafisini konu alan bu çalışmada; başta örtü birimleri olmak üzere hedef bölgenin jeolojisinin ve stratigrafisinin ayrıntılı olarak tanımlanmasına yönelik yeni veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler bu yörede daha önce yapılmış olan çalışmaların sonuçlarıyla birleştirilerek/deneştirilerek geniş bir alanın stratigrafisi kurgulanmaya ve bölgede daha önce yapılmış olan çalışmalara bir katma değer oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The master science thesis is carried out between Serik and Manavgat town in the eastern of Antalya (Central Taurides). The region consists of aproximately 400 km²area belong to Antalya O26 a3 b2, b3, b4 sheets of 1/25.000 scaled. Taurus Tectonic Belt has to complex structure as stratigraphic. The terrestrial and marine covers equences are quite diverse and abundant fossils in the investigated area. The subject of this study is to define stratigraphy of base and cover units. The new data are obtained for stratigraphy and geology of mainly coverunits. These results are correlated with previous studies and contributed for establishing stratigraphy of region.