Dünden bugüne Bursada meyvecilik
Fruits in Bursa from past to present
  1. Tez No: 662119
  2. Yazar: ÖZLEM SÖZERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bursa ilinin geçmişten günümüze meyve potansiyelini ortaya koyabilemek için yürütülen bu çalışmada, Bursa ili meyveciliği ile ilgili üretim alanları, miktarları ve verim ile ilgili bilgiler derlenerek tablo, çizelge ve grafiklerle gösterilerek değerlendirilmiştir. Bursa arazi varlığı incelenmiş yıllar itibariyle tarıma elverişli arazilerdeki kayıplar ortaya konulmuştur. İl genelinde yıllar itibariyle üretim alanları Sofralık Çekirdekli Üzüm ile Golden Elmada azalmıştır. Sofralık Çekirdeksiz Üzüm, Yaş İncir, Armut, Kiraz, Çilek, Kestane ve Sofralık Zeytininin ise üretim miktarı, yine üretim alanları ile doğru orantılı olarak artmıştır. Aynı yıllarda, Şeftalinin üretimi ise üretim alanı ile ters orantılı olarak artmıştır. Çalışmada Bursa ili İnegöl ilçesinde Üreten Çiftçiler Kooperatif üretcileri ile anket yapılmış ve ankete 100 çiftçi katılmıştır. Çiftçilerin tamamı gelirini sadece tarımdan sağlayan aile iştemesidirler. Fakat çiftçilerin arazisi %40'ının arazisi 100 da'ın altında olup, %70'i kiralık + kendine ait arazilerde şeftali, kiraz, erik, armut, çilek yetiştirmektedirler.. Yine çiftçiler büyük pazarlara yakın olan Bursa ilinin üretim çeşitliliğinin zengin olmasının bir avantaj olduğunu, meyveciğin ilde daha da gelişme gösterebilimesi için üretici birliklerine ihtitaç olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in order to reveal the fruit potential of Bursa from the past to the present, the production areas, quantities and yields related to the fruit growing in Bursa were compiled and evaluated. Over the years, the production areas in the city have decreased in Table Seeded Grape and Golden Apple. The production amount of Table Seedless Grape, Fresh Fig, Pear, Cherry, Strawberry, Chestnut and Table Olive has increased in direct proportion to the production areas. In the same years, the production of Peach has increased inversely with the production area. In the study, a questionnaire was conducted with the producers of the Producing Farmers Cooperative in Bursa province İnegöl district and 100 farmers participated in the survey. All farmers are family businesses that do not derive their income only from agriculture. However, 40% of the farmers' land is less than 100 da, and 70% of them grow peaches, cherries, plums, pears, strawberries on their own lands+ rent lands. Although the businesses of 30% of the producers say that they grew compared to the previous years, they stated that the next generations will not be farmers. Again, the farmers stated that it is an advantage to have rich production diversity in Bursa, which is close to the big markets, and that the producers' unions are needed for the fruit growing to develop further in the province.