Dünden bugüne Türk havacılık tarihi ve Eskişehir
Turkish aviation history from the past to present and Eskişehir
  1. Tez No: 289420
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKHAN ERDEMLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Anadolu'nun en gözde ve modern şehirlerinden biri olan Eskişehir havacılık konusunda da Türkiye'de çok önemli bir yere sahiptir. Dünyada kuvvetli devletlerin hava kuvvetlerini inşa etmeye başladıkları zamanda ileri görüşlü bazı Türk devlet adamlarının çalışmalarıyla, ilk uçağın uçuşundan sadece sekiz sene sonra Türk Hava Kuvvetlerinin kurulması için ilk adımlar atılmıştır. Kurtuluş Savaşı'yla birlikte Eskişehir Batı Cephesi'nin en önemli üssü olmuştur. Cumhuriyet'in ilanından sonra ise Eskişehir hem askeri hem de sivil havacılık için önemini sürdürmeye devam etmiştir.Batı ve doğu olarak ikiye ayırabileceğimiz Türk Hava Kuvvetlerinin, Batı Kuvvet Komutanlığı olarak da adlandırabileceğimiz 1nci Hava Kuvveti Karargâhı Eskişehir'de konuşlanmıştır. Ayrıca 1nci Ana Jet Üssü, 1. Hava İkmal Merkezi ve bir dönem NATO bünyesinde Hava Karargâhı olarak kullanılan Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi de yine Eskişehir'de faaliyet gösteren Hava Kuvvetlerine ait önemli merkezlerdir.Günümüzde sivil havacılıkta Eskişehir bir marka olmuştur. Türk Hava Kurumuna ait olan İnönü eğitim merkezi her yıl yüzlerce yeni havacı yetiştirmektedir. Aynı zamanda Anadolu üniversitesinde Havacılık sektörüne kaynak olmak üzere, Havacılık Yüksek Okulu eğitimlerine akademik seviyede devam etmektedir. Sivil Havacılık sanayinde TEI ve Alp Havacılık gibi uluslarası projelere imza atmış büyük havacılık şirketleri de burada bulunmaktadır.?Dünden Bugüne Türk Havacılık Tarihi ve Eskişehir? çalışması üç ana bölümden oluşmaktadır:Tezin birinci bölümünde genel olarak Türk Havacılık Tarihi incelenmiştir, ikinci bölümde ise Eskişehir'de havacılıkta yaşanılan tarihsel gelişmelerden bahsedilmiş ayrıca Eskişehir'de bulunan havacılıkla ilgisi bulunan şirket ve kuruluşlar tanıtılarak bunlar hakkında bilgiler verilmiş ve gelecekte Eskişehir'in havacılıktaki yerinin ne olacağı hakkında varsayımlarda bulunulmuştur. Çalışmaya bir sonuç yazısıyla son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Eskişehir, which is one of the most favorite and modern city of Anatolia, has a very important place in Turkish aviation. When some strong countries of the age started building their Air Forces, with the help some of the foresightful Turkish statesmen just only after eight years of the first aircraft, first steps for establishing Turkish Air Force, were taken. During the Turkish independence war Eskişehir was one of the most important bases of the west front. After foundation of the Turkish Republic, Eskişehir continued being important for both military and civilian aviation.Turkish Air force is divided into two force. One of them is in charge of the west territory and the other is in charge of east. Headquarter of 1st Air Force, which may also called west force, is in Eskişehir. Also 1st Main Jet Base, 1st Air Supply and Maintenance Center and Combined Air Operation Center, which was used as an air headquarter for NATO, are some of the important Air Force facilities in Eskişehir.Nowadays Eskişehir became a brand in the civilian aviation. Every year İnönü Training Center which belongs to Turkish Air Foundation trains hundreds of new aviators. At the same time, in the Anadolu University, Aviation Collage carries on trainings at academic level for the students to become a resource for the aviation industry. TEI and Alp Aviation are big Companies of Eskişehir in the civilian aviation industry which have signiture under international projects.?Turkish Aviation History from the Past to Present and Eskişehir? consisted of three main parts:In the first part of the thesis general Turkish aviation history was studied. In the second part of the thesis, historical progress in aviation in Eskişehir was mentioned and foundations and companies related to the aviation which are found in Eskişehir were presented and general information about them was given. Also, future of Eskişehir in aviation was discussed. Thesis was ended with a conclusion part.