Aşırı aktif mesanede anjiyogenik ve inflamatuar belirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of angiogenic and inflammatory markers in overactive bladder
  1. Tez No: 662143
  2. Yazar: CANER BUĞRA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TEMELTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada, endostatin, galektin-3, makrofaj göç inhibitör faktör (MIF) ve vasküler endotelyal büyüme faktörünün (VEGF), aşırı aktif mesane (AAM) tanısında belirteç olarak kullanımı ve bu belirteçlerin aşırı aktif mesanede anjiyogenik ve inflamatuar süreçlerdeki rolünü değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Şubat 2020 ile Kasım 2020 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Üroloji kliniğine aşırı aktif mesane şikayetleri ile başvuran 30 kişi hasta grubu olarak, şikayeti ve ek hastalığı olmayan 30 kişi de kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubunda ve hasta grubunda, serum ve idrar endostatin, galektin-3, MIF ve VEGF düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışıldı. Hasta grubunda 4 haftalık medikal tedavi sonrası ölçümler tekrarlandı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 21.0 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the use of endostatin, galectin-3, macrophage migration inhibitory factor (MIF), and vascular endothelial growth factor (VEGF) as markers in the diagnosis of overactive bladder (OAB) and the role of these markers in angiogenic and inflammatory processes in OAB. Materials and Methods: Between February 2020 and November 2020, 30 people who applied to the Urology clinic of Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital with OAB complaints were included in the study as the patient group and 30 people without complaints and additional diseases as the control group. Plasma and urine endostatin, galectin-3, MIF and VEGF levels were measured with ELISA in the control and patient groups. Measurements were repeated after 4 weeks of medical therapy in the patient group. The analysis of the obtained data was made using the SPSS 21.0 program.