Türkiye ve Almanya'da iş sağlığı ve güvenliği mevzuatlarının radyasyonla çalışmalarda güvenlik temelinde karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Turkey and Germany study radiation in the occupational health and safety legislation based on safety
  1. Tez No: 662200
  2. Yazar: RAMAZAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bilim adamları 19. yüzyılın sonuna doğru radyoloji alanında çok büyük başarılara imza atmışlardır. Fakat çağın teknolojik bilgisi bazı konularda onları aydınlatmada yetersiz bırakmıştır. Yıllarca hiçbir korunma olmadan deneylerini ve çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Korumasız çalışmaları sonucunda bilim insanları lösemi, kanser, radyodermit ve katarakta yakalanarak, kimileri vücut fonksiyonlarını yitirmiş, kimilerinde ölmüştür. Bu doğrultuda radyasyon konusunda genel bir açıklama yapılmıştır. Daha sonrasında görüntüleme birimine ait risk değerlendirme analizi yapılarak analiz sonucunda; 37 tane risk unsurunun düşük risk düzeyinde yer aldığı, 9 tane risk unsurunun ise orta risk seviyesinde bulunduğu ve bu risk seviyelerinde alınması gerekilen önlemler ayrıntılı bir şekilde belirtilmiştir. Son bölümde ise, Türkiye radyasyon yönetmenliği ile Almanya radyasyon yönetmenliklerinin benzer ve farklı yönleri ortaya koyulmuştur. Sonuç olarak Türkiye'nin İSG mevzuatı çerçevesinde radyasyon yönetmenliğinde bulunması gereken birçok madde öneri olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Scientists achieved great success in the field of radiology towards the end of the 19th century. But the technological knowledge of the age has left them insufficient to enlighten some issues. They continued their experiments and studies for years without any protection. As a result of their unprotected work, scientists caught leukemia, cancer, radiodermitis and cataracts, some lost their bodily functions, and others died. In this direction, a general explanation about radiation has been made. Afterwards, risk assessment analysis of the imaging unit is performed and as a result of the analysis; It was stated in detail that 37 risk factors are at low risk level, 9 risk factors are at medium risk level and the measures to be taken at these risk levels are stated in detail. In the last chapter, Turkey has been revealed similar and different aspects of Germany radiation directing the radiation direction. As a result, within the framework of Turkey's OSH legislation to be included in the radiation directed suggestions are expressed in many substances.