Burdur yöresindeki kafes kuşlarında ektoparazitlerin araştırılması
Investigation of ectoparasites in cage birds in Burdur province
  1. Tez No: 662213
  2. Yazar: ÖNER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışması Burdur yöresindeki kafes kuşlarında (muhabbet kuşu, kanarya) bulunan ektoparazitleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda Burdur ili Merkez ilçesinde toplam 12 yetiştirici/üreticinin, toplam 241 adet kafesinde 676 adet kafes kuşu incelenip örnek toplama işlemi yapılmıştır. Toplanan örnekler %10 KOH ile şeffaflandırılıp sırasıyla birer gün %70, %80, %90 ve %99 etanolle yıkanmış, kanada balsamı ile sabit preparat yapılarak mikroskop altında incelenmiştir. İncelenen 241 adet kafesin 192 adedi muhabbet kuşu kafesi, 49 adedi kanarya kafesidir. İncelenen 676 adet kafes kuşunun ise 555 adedi muhabbet kuşu, 121 adedi kanaryadır. Gözle muayene yaptığımız hayvanların hiçbirinin üzerinde herhangi bir ektoparazite rastlanamamıştır. Fakat kafes ve kafes ekipmanlarında (yuvalıklar, yemlikler, tünekler, suluklar, mamalıklar, sübye kemiği tutucuları, vb.) yaptığımız incelemelerde çok sayıda Dermanyssus gallinae türü ektoparazite rastlanmış, parazitin tüm gelişim aşamaları tespit edilmiştir. Toplamda 700 dişi, 247 erkek, 634 deutonymf, 508 protonymf, 172 larva ve 1.296 yumurta tespit edilmiştir. Bu araştırma kapsamında incelenen 12 yetiştiricinin 5'inde (%41,67), 241 kafesin 69'unda (%28,63), 676 hayvanın 169'unda (%25) enfestasyona rastlanmıştır. Sonuç olarak; bu çalışma, süs amaçlı yetiştirilen kafes kuşlarında enfestasyona yol açan arthropodların araştırılması amacıyla Burdur yöresinde ve Türkiye'de ilk kez yürütülmüş, elde edilen veriler incelendiğinde, bölgede yetiştirilen kanarya ve muhabbet kuşları için D. gallinea'nın yaygın ve önem verilmesi gereken bir enfestasyon kaynağı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to identify the ectoparasites in cage birds (budgerigars, canaries) in the Burdur region.Within this scope, 676 cage birds were examined in a total of 241 cages of 12 breeders / producers in the Central district of Burdur province and ectoparasites sample collection was performed.The collected samples were made transparent with 10% KOH, washed with 70%, 80%, 90% and 99% ethanol one day for each respectively, then fixed slides were prepared with canada balsam and examined under light microscope.Of the 241 cages examined, 192 were budgerigar cages and 49 were canary cages and of the 676 caged birds examined, 555 were budgerigars and 121 were canaries.No ectoparasites were found on any of the animals examined by inspection.However, all development stages ofDermanyssus gallinae species were found at examinations of the cage and cage equipment (nests, food dishes, perches, water bowls, food bowls, cuttlefish holders, etc.).Totally; 700 female, 247 male, 634 deutonymf, 508 protonymf, 172 larvae and 1296 eggs were identified.D. gallinae infestation was detected in 5 (41.67%) of 12 breeders, 69 (28.63%) of 241 cages, 169 (25%) of 676 animals examined. This is the first study in Burdur and Turkey to investigate the ectoparasites of cage birds. As a result of the data obtained from the present study, it has been concluded that D. gallinea is a common source of infestation for canaries and budgerigars in Burdur region.