Boyuna donatısı hasar gören kirişlerin FRP levha ile onarımının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of repair with FRP sheet of reinforced concrete beam having damaged longitudinal bars
- Tez No: 662294
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çeşitli nedenler ile betonarme kiriş elemanlarının gövdelerinde farklı şekillerde ve boyutlarda boşluklar oluşabilmektedir. Oluşan bu hasarların güçlendirilmesi ve/veya onarılması gereklidir. Yapılacak olan tez çalışması kapsamında, laboratuvar ortamında üretilen betonarme kiriş elemanlarında çekme donatıları da kesilerek oluşturulan bu boşlukların davranış üzerindeki etkisi ve onarımda kullanılan farklı tekniklerin betonarme kiriş elemanı üzerindeki etkinliği incelenmiştir. Yapılan çalışma kapsamında 150 mm×300 mm dikdörtgen kesit boyutlarında ve 2.70 m uzunluğunda 9 adet betonarme kiriş numunesi üretilmiştir. Referans kiriş hariç tüm kirişlerin orta açıklığında boşluk bırakılmış ve bu boşlukları oluştururken boyuna donatılar kesilerek kirişte hasar oluşturulmuştur. Oluşturulan bu hasardan sonra kirişlerin farklı detaylarda CFRP kumaş, CFRP levha ve GFRP donatı ile onarımı sağlanmıştır. Tüm kiriş numuneleri dört noktalı eğilme deneyine maruz bırakılmıştır. Kiriş deneyleri sonucunda elde edilen yük-yerdeğiştirme eğrileri birbirleri ile kıyaslanmıştır. Elde edilen eğriler yardımıyla her bir numunenin eğilme rijitliği, sünekliği, yük taşıma kapasitesi ve enerji tüketme kapasitesi hesaplanmıştır. Enerji tüketimi değerleri yük-yerdeğiştirme eğrisinin altındaki alan hesaplanarak elde edilmiştir. Tüm kiriş elemanlar için elde edilen sonuçlar kıyaslanarak onarım için uygulanmış olan yöntemlerin kiriş davranışı üzerindeki etki ve etkinliği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For various reasons, damaging gaps of different shapes and sizes may occur in reinforced concrete beams. These gaps must be strengthened and/or repaired. Within the scope of the thesis, gaps created by cutting the tensile reinforcement in the reinforced concrete beams were produced in the laboratory environment. Thereafter, its effect on the behavior as well as the effectiveness of the different strengthening techniques for repair wwe examined. In this thesis research, nine concrete beam samples with dimensions of 150 mm × 300 mm rectangular cross-section dimensions and 2.70 m length were produced. Damage was produced by cutting the lower middle span of the beam sample which cause the longitudental reinforcement to be cut, this was applied to all beam samples except the reference beam. After creating the damage, the beams were repaired with different details of CFRP sheets, CFRP plates and GFRP reinforcement bars. All beam specimens were subjected to four-point bending test. A comparative study of the load-displacement curves collected from the beam tests were conducted. Consequently, the bending stiffness, ductility, load carrying capacity and energy consumption capacity of each sample were calculated. Energy consumption values were obtained by calculating the area under the load-displacement curve. By comparing the results obtained for all beam samples, the effectiveness of each of the repair methods applied on the beam behavior were evaluated.