Boyuna donatısı hasar gören kirişlerin frp donatı ile onarımının deneysel incelemesi
Experimental investigation of repair with frp rebarof reinforced concrete beam having damaged longitudinal bars
- Tez No: 641451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ KABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bazı nedenlerle betonarme kirişlerin gövdesinde farklı şekil ve boyutlara sahip boşluklar oluşturulabilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, betonarme kiriş elemanlarda çekme donatıları da kesilerek oluşturulan bu boşlukların davranış üzerindeki etkisi ve onarımda kullanılacak farklı tekniklerin etkinliği incelenmektedir. Çalışma kapsamında toplamda 8 adet kiriş deney numunesi üretilmiştir. Kiriş numunelerinin 150 mm × 300 mm dikdörtgen kesit boyutlarında ve 2700 mm uzunluğunda hazırlanmıştır. Tüm kiriş numunelerinin açıklık ortasında dörtgen boşluk bırakılmıştır. Kiriş numunelerde boşluk oluştururken boyuna donatılar tamamen kesilerek kirişe hasar verilmiştir. Daha sonra kirişlerin, farklı detaylarla FRP kumaş ve donatılar kullanılarak onarımı sağlanacaktır. Tüm deney numunelerinin dört noktalı eğilme deneyi yapılmıştır. Deneyler sırasında meydana gelen hasarlar gözlenmiştir. Ayrıca numuneye uygulanan yükün altındaki yer değiştirme değerleri de okunmuştur. Kirişler için elde edilen yük-yer değiştirme eğrileri karşılaştırılarak her bir numunenin yük taşıma kapasitesi, rijitliği, sünekliği ve enerji tüketme kapasitesi değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen tüm sonuçlar kıyaslanarak ilgili yöntemlerin kirişlerin onarılmasındaki etkinliği yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
During construction or rehabilitation, some openings are created in structural members for various reasons either intentionally or accidentaly. In particular, these openings could damage the lower reinforcement in beams leading to damage to the overall behavior of the beam. Within the scope of this thesis, the effects of these opening gaps are studied as well as an investigation of different techniques to be used in the repair of the damaged reinforced concrete beams. This study discusses an experimental analysis of eight beams under bending loads. All beam specimens have a rectangualr cross section of 150mm width x 300mm depth and a length of 2700mm. An opening gap was formed at lower mid-span of all beams except the reference beam with the reinforcement in these openings being cut. The damaged beams were then repaired with various techniques including FRP sheets and different reinfrorcing bars before performing a four-point bending tests on the beams. Results were carried out and an overall evaluation of the behavior and failure damages of each method was discussed along with a comparational evaluation of their load-displacement behavior, capacity, stiffness, ductility and energy consumption. By comparing the results, the effectivness of each of the methods in beam repairing is established.