Menopoz dönemindeki kadınlarda fiziksel aktivite düzeyi ile kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişki
The relationship between physical activity level and bone mineral density in women in the period of menoposis
  1. Tez No: 662306
  2. Yazar: NEŞE NUR UZUNASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE HÖBEK AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, menopoz dönemindeki kadınların fiziksel aktivite düzeyleri ile kemik mineral yoğunluğu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 01.04.2019-30.12.2019 tarihleri arasında Yozgat Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniklerine herhangi bir nedenle başvurmuş ve osteoporoz tanısı almış postmenopozal kadın hastalarla yürütülmüştür (n:203). Veriler hasta tanıtım formu ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde; bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney U testi, Games-Howell post hock testi kullanılmıştır. Araştırmada, katılımcıların uluslararası fiziksel aktivite ölçeği ortalaması 1923.46±1578.13MET-dk/hafta olarak belirlenmiştir. Kadınların DEXA sonucuna göre T L1-L4 ortalaması -2.99±-0.44, L L1-L4 ortalaması -2.75±-0.38, femur total T skoru ortalaması -3.24±-0.45, femur total Z skoru ortalaması -3.01±-0.44 olarak hesaplanmıştır. 46-55 yaş grubundaki kadınların T L1-L4 ve femur total T skorlarının 56-65 yaş arası kadınlara göre daha yüksek olduğu ve aradaki bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p0.05). Lise ve üzeri eğitim seviyesine sahip kadınlarının T L1-L4, L L1-L4 ve femur total Z skorlarının diğer eğitim seviyesine sahip kadınlara daha yüksek olduğu (p0.05). Sonuç olarak; araştırmaya dahil edilen postmenopozal osteoporozlu kadınların UFAA puan ortalamaların orta düzeyde olduğu, yaş grubunun, eğitim, giyim tarzı ve genel fiziksel aktivite durumunun kemik mineral yoğunluğunu anlamlı düzeyde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively to evaluate the relationship between physical activity levels and bone mineral density in menopausal women. In the study, the mean of the international physical activity scale of the participants was determined as 1923.46 ± 1578.13MET-min / week. According to the DEXA results of the women, the mean of T L1-L4 was -2.99 ±-0.44, the mean of L L1-L4 was -2.75±-0.38, the mean of femur total T score was -3.24±-0.45, and the mean of femur total Z score was -3.01±-0.44. It was determined that the T L1-L4 and femur total T scores of the women in the 46-55 age group were higher than the women between the ages 56-65, and this difference was statistically significant (p 0.05). It was found that the T L1-L4, L L1-L4 and femur total Z scores of women with high school and above education level were higher than the femur total Z scores (p 0.05). As a result; It was determined that the mean UFAA scores of women with postmenopausal osteoporosis included in the study were moderate, age group, education, clothing style and general physical activity status significantly affected bone mineral density.