İnternet'te güvenlik ve firewall uygulaması
- Tez No: 66232
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN UZGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
V oz INTERNET'DE GÜVENLİK VE FIREWALL UYGULAMASI Bu çalışmada günümüzde çok yaygın olarak kullanılan, dünyayı saran bilgi alışveriş ortamı Internet' de güvenlik ve firewall konusu işlenmiştir. Internet'e bağlı sistemlere yapılan saldırılar eskiye göre daha ciddi ve teknik olarak karmaşıktır. Bu durum bir takım güvenlik tedbirleri gerektirmektedir. Firewall bu amaç için kullanılır, Internet ve kurum içi ağ arasındaki trafiği denetler. Firewall kurmak için kullanılan iki ana yaklaşım paket filtreleme ve proxy servislerdir. Bu yaklaşımlar bir arada kullanılarak firewall mimarileri oluşturulmuştur. Dual-homed host, screened host ve screened subnet mimarileri ayrıntılarıyla açıklanmıştır. Ayrıca elektronik posta, terminal erişim protokolü, dosya transfer protokolü, network news transfer protocol, world wide web, domain name system, network file system gibi Internet servislerinin güvenlik eksiklikleri ve firewall yaklaşımlarına uygunlukları anlatılmıştır. Son olarak firewall mimarileriyle birlikte kullanılan authentication mekanizmalarından bahsedilmiştir. ABSTRACT INTERNET SECURITY AND FIREWALL APPLICATION In this study, security in Internet, which is the most popular and wide-spread network in the world, and firewalls are critisized. The attacks on Internet-connected systems are more serious and more technically complex than those in the past. To keep these attacks away from our systems firewalls are used. A firewall is a way to restrict access between the internet and internal network. Packet filtering and proxy services are two major approaches used to build firewalls. These approaches used together to form firewall architectures. Dual-homed host, screened host, screened subnet architectures are explained briefly. The security implications, paket filtering and proxying characteristics of major Internet services like e-mail, telnet, ftp, nntp, www, dns, nfs are described. Finally, authentication mechanism, which is very useful when used with firewall architectures are explained.
Özet (Çeviri)