Mobilya sanayinde fason üretim: Ahşap levha ebatlamada optimizasyon örneği
Outsourcing in furniture sector: The case of optimization in wooden panel sizing
  1. Tez No: 662322
  2. Yazar: HATİCE OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İSTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ahşap esaslı levhaların mobilya üretiminde en az fire ile etkili ve verimli kullanılabilmesi amacıyla ebatlamada optimizasyon programlarından yararlanılmaktadır. Bu çalışmada mobilya üretiminde yaygın olarak kullanılan fason üretimi ve ahşap levha ebatlama optimizasyonunun önemi ortaya konularak örneklerle açıklanmıştır. Mobilya üretim aşamasında hangi malzemelerin kullanıldığı, bu malzemelerin hangi makina ve işlemlerden geçtiği, fason üretimde panel ebatlama optimizasyonun önemi, üreticilerin ve müşterilerin karşılaşabileceği durumlar hakkında bilgi verilmiştir. Tüm üretim aşamalarında hangi malzemenin seçilebileceği konusunda öneriler yapılmıştır. Çalışmada kullanılan örnek dolap ölçülerinin optimizasyonu sonucu göre fire oranları dikkate alındığında düz renk levhalar için 2800x2100x18 mm ebatı uygun olduğu, desenli levha kesimlerinde ise 3660x1830x18 mm ebatı daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca tüm levha ebatları için desenli yüzeylerin, düz renk yüzeylere göre daha fazla fire verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Optimization programs are used in sizing in order to use wood-based boards effectively and efficiently with the least waste in furniture production. In this study, the importance of outsourcing and wood panel sizing optimization, which are widely used in furniture production, is revealed and explained with examples. Information was given about what materials are used in the furniture production phase, which machines and processes these materials are passed through, the importance of panel sizing optimization in outsourcing production, and the situations that manufacturers and customers may encounter. Suggestions are presented on which material can be selected at all production stages. Considering the results of the optimization of the sample cabinet sizes used in the study, it was concluded that the size of 2800x2100x18 mm is suitable for solid color panels, while the size of 3660x1830x18 mm is more suitable for patterned panel cutting. In addition, it was found that patterned surfaces yield more wastage than solid color surfaces for all panel sizes.