Deneysel karaciğer iskemi reperfüzyon modelinde Rheum ribes L.(Işgın) koruyucu etkisinin GPER düzeyleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of the protective effect of rheum ribes L. in the experimental liver ischemia reperfusion model with the GPER levels
- Tez No: 662345
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL BELGE KURUTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç:İskemi organa gelen kan akımının yetersizliği ve dokunun bozulmuş perfüzyonu olup dokuların ihtiyacı olan oksijen ve metabolik ürünlerin sağlanamadığı patolojik bir durumdur. Reperfüzyon ise iskemik dokunun oksijenlenmiş kan ile perfüze edilmesiyle hücre homeostazının yeniden sağlanması durumudur. Karaciğerde iskemi-reperfüzyon hasarı genellikle hemorajik şok, sepsisin geç dönemi, karaciğer transplantasyonu, büyük bir travmaya yönelik cerrahi girişim ve hepatik rezeksiyon sırasında rastlanmaktadır. Majör karaciğer cerrahisinde özellikle karaciğer yaralanmaları ve karaciğer tümörlerinde peroperatif kan kaybı hem hastanın mortalitesi hem de morbiditesi açısından önemlidir. Bu sebeple kansız bir alan sağlanması için Pringle manevrası(total vasküler klempaj)uygulanır. Bu manevra potansiyel olarak tehlikeli hepatik parankim iskemisine neden olabilmektedir. İskemi reperfüzon hasarı sonucunda meydana gelen doku hasarının boyutu, iskemi olayının süresi ile birlikte, ilgili dokunun veya organın biyokimyasal metabolizması ve yapısal durumu gibi farklılıkları ile de ilişkilidir.Çalışmamızda kullandığımız rheum ribes L. (ışgın)'in içeriğiyle önemli antioksidan etkiye sahip olduğu ve yetiştiği bölgeye göre ve bitkinin tedavide kullanılan kısmına göre içerdiği moleküller farklılık göstermektedir. G proteini bağlı östrojen reseptörü (GPER-1)'ne estradiol ve östrojen reseptöragonistleri yüksek afiniteyle bağlanır ve buda hücre içi sinyal yolaklarını başlatır.Yapılan literatür taramalarında karciğer hasarında ışgın kullanılması ile ilgili çalışmalara rastlanmamaktadır.Bu çalışmamız ileklinik pratikte sık karşılaştığımız, ciddi morbidite ve mortaliteye neden olabilen karaciğer iskemi reperfüzyon hasarında ışgın hücre koruyucu ve antioksidanetkileri; GPER düzeyleriyle ilişkisi değerlendirilmiştir.İskemi reperfüzyon hasarında karaciğer dokusunda meydana gelen GPER düzey değişiklikleri ışgının etki mekanizmasının aydınlatılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 32 adet 250-300 gram ağırlığında olan erkek Wistar-Albino cinsi rat kullanıldı. Deneyimiz 4 gruptan oluştu. Grup 1:Kontrol grubu(n=8):Deneklere hiçbir işlem uygulanmadı.Grup 2:I/R grubu (n=8): Deneklere uygulanan girişim ve cerrahi işlemden sonra karaciğere 30 dakika iskemi ve 30 dakika reperfüzyon uygulandı.Grup 3:Sham (SF) grubu (n=8): Deneklere girişim ve cerrahi işlem uygulanmadan bir gün önce1mL serum fizyolojik (%0.9`luk NaCl) verildi.Cerrahi işlemden sonra karaciğere aynı şekilde iskemi ve reperfüzyonsüreçleri uygulandı. 1mL serum fizyolojikgavaj yoluyla verildi.Grup 4:Tedavi (Işgın) grubu (n=8): Deneklere girişim ve cerrahi işlem uygulanmadan bir gün önceRheum Ribes L. ekstratı(50 mg/kg/gün dozunda) gavaj yoluyla verildi. Cerrahi işlemden sonra karaciğere aynı şekilde iskemi ve reperfüzyonprosedürü uygulanıp sonrasında deneklere Rheum Ribes ekstratı (50 mg/kg/gün) gavaj yoluyla verildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Ischemia is a pathological condition that is inadequate of the blood flow to the organ and impaired perfusion of the tissue and the oxygen and metabolic products needed by the tissues cannot be provided. Reperfusion is the restoration of cell homeostasis by perfusing ischemic tissue with oxygenated blood. Ischemia-reperfusion injury in the liver is generally encountered during hemorrhagic shock, late period of sepsis, liver transplantation, surgical intervention for a major trauma and hepatic resection. In major liver surgery, especially in liver injuries and liver tumors, perioperative blood loss is important for both the patient's mortality and morbidity. For this reason, Pringle maneuver (total vascular clamping) is applied to provide a bloodless area. This maneuver can cause potentially dangerous hepatic parenchymal ischemia. The extent of tissue damage resulting from ischemia reperfusion injury is related to the duration of the ischemia event, as well as its differences, such as the biochemical metabolism and structural status of the relevant tissue or organ. The content of rheum ribes L.which we used in our study, has a significant antioxidant effect and the molecules it contains differ according to the region where it is grown and the part of the plant used in the treatment. Estradiol and estrogen receptor antagonists bind with high affinity to the G protein-linked estrogen receptor (GPER-1) and this initiates intracellular signaling pathways. In the literature reviews, there are no studies on the use of rheum ribes L. in liver damage. Materials and Methods: In our study, 32 male Wistar-Albino rats weighing 250-300 grams were used. Our experiment consisted of 4 groups. Group 1: Control group (n = 8): No procedure was applied to the subjects. Group 2: I / R group (n = 8): 30 minutes of ischemia and 30 minutes of reperfusion were applied to the subjects after the intervention and surgical procedure.Group 3: Sham (SF) group (n = 8): The subjects were given 1mL saline solution (0.9% NaCl) one day before the intervention and surgical procedure. After the surgical procedure, ischemia and reperfusion processes were applied to the liver in the same way.1 mLof saline solution(0.9% NaCl) was given by gavage. Group 4: Treatment (Rheum ribes L) group (n = 8): Rheum Ribes L. extract (at a dose of 50 mg / kg / day) was given to the subjects by gavage one day before the interventionand surgical procedure. After the surgical procedure, ischemia and reperfusion procedure was applied to the liver in the same way, and then the subjects were given Rheum Ribes extract (50 mg / kg / day) by gavage.