Sadece anne sütü verme süresinin anne-bebek bağlanma ve postpartum depresyon düzeyine etkisi
The effect of exclusive breastfeeding time on mother-infant attachment and postpartum depression level
  1. Tez No: 662344
  2. Yazar: SEVGİ BEYAZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YILMAZ KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma; annelerin sadece anne sütü verme süresini değerlendirmeyi, bunun yanında sadece anne sütü verme süresinin Anne-bebek bağlanma ve Post-partum Depresyon düzeyine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışma, Türkiye'nin Batı bölgesinde bulunan bir Devlet Hastanesi'nin çocuk polikliniklerinde, 6 ay-1 yaş arasında çocuğa sahip 230 anne ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri“Veri toplama formu”,“Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ)”ve“Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ)”ile toplandı. Verilerin analizinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, Ki-Kare testi, ANOVA testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Tüm p0,05). Annelerin depresyon puanı ile bağlanma puanı arasında negatif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu (r=-0,153, p= 0,021) bulundu. Çalışma sonucunda; annelerin sadece anne sütü verme süresinin maternal bağlanma ve postpartum depresyon üzerinde etkisi olmadığı görüldü. Annelerin maternal bağlanma ve postpartum depresyon arasında negatif yönde bir ilişki olduğu; annelerin bağlanma düzeyleri arttıkça depresyon düzeylerinin düştüğü saptandı. Bu nedenle emzirmenin doğumdan sonra hemen başlatılması ve sürdürülmesi; bu konuda primer sorumlu olan ebe/hemşireler tarafından sağlanan desteğin, annenin bebeğini“sadece anne sütü”ile besleme süresini ve bağlanma düzeyini artırabilir; bağlanma düzeyi arttıkça da postpartum depresyon gelişme riski azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
This study; The purpose of this study was to evaluate the duration of breastfeeding and the effect of only breastfeeding on the level of Mother-infant attachment and Post-partum Depression. The study of a pediatric outpatient clinic in Turkey, located in the Western State Hospital, was conducted with 230 mothers with children between 6 months and 1 year of age. The data of the study were collected using the“Data collection form”,“Maternal Attachment Scale (MBI)”, and“Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS)”. Percentage, mean, standard deviation, Chi-Square test, ANOVA test and Pearson Correlation analysis were used for data analysis. All values of p 0.05). It was found that there was a negative, statistically significant correlation between the mothers' depression score and attachment score (r = -0.153, p = 0.021). As a result of the study; It was observed that the duration of breastfeeding alone did not affect maternal attachment and postpartum depression. There is a negative correlation between maternal attachment and postpartum depression; It was found that as the attachment levels of the mothers increased, their depression levels decreased. Therefore, starting and continuing breastfeeding immediately after birth; The support provided by midwives / nurses who are primarily responsible for this issue can increase the time and attachment level of the mother to feed her baby with“breast milk”; As the level of attachment increases, the risk of developing postpartum depression can be reduced.