Aynıyaşlı ormanlarda kesim düzeninin ekonomik analizi
  1. Tez No: 66236
  2. Yazar: KENAN OK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UÇKUN GERAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
oz“Aynıyaşlı Ormanlarda Kesim Düzeninin Ekonomik Analizi”başlıklı bu çalışmada, simulasyon tekniği kullanılmıştır. Ormanların düzenlenmesi ve planlaması sürecinde alman kararların başında, idare süresinin belirlenmesi gelmektedir. Çalışmada öncelikle idare süresi seçimi üzerinde durulmuş, geleneksel yaklaşımların benimsemiş olduğu biyolojik ve fiziksel değişkenlere ek olarak, ekonomik ve sosyal değişkenlere de yer verilmiştir. Bu amaçla EKODÜS adlı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasını, seçilen idare süresinin gereği olarak kesilecek periyodik kesim alanının, hangi yılda ve ormanın neresinden alınacağı sorusu oluşturmuştur. Yıllık kesim alanları, periyod içersinde elde edilecek gelirlerin bugünkü değerini maksimum yapacak şekilde sıralanmıştır. ABSTRACT In this investigation titled Economic Analysis of Harvest scheduling On Even-Aged Forests, simulation technique is used. Rotation age is first and important decision in forest regulation and planning process. Rotation age determined by traditional approach deal with biological and physical variables. In this study, rotation age deal with economic and social besides biological and physical variables. EKODÜS computer program is developed and used to evaluate differant scenarios for many rotation age groups. Second step in this investigation is to schedule the annual cutting areas. Annual cutting areas scheduled with respect to net present value.
Özet (Çeviri)