Soğukta saklanan midyelerin (Mytilus galloprovincialis lamarck 1819) kalite değişimlerinin incelenmesi
- Tez No: 66237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN GÖKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Ill öz SOĞUKTA SAKLANAN MİDYELERİN (Mytilus galloprovincialis LAMARCK, 1819) KALİTE DEĞİŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı, midyelerin soğukta saklanması sırasında kalitesinde meydana gelen değişimlerin ve soğukta saklama süresinin belirlenmesidir. Midyeler iki grup olarak depolanmıştır. Birinci grup streç filmle sanlı strafor tabaklar içine konmuş; ikinci grup ise deniz suyunda saklanmıştır. Soğuk depolama (+4°C) boyunca duyusal, fiziksel ve kimyasal analizler yürütülmüştür. Çalışma sonunda birinci grup midyelerin 4 gün, ikinci grup midyelerin 3 günlük bir raf ömrüne sahip olduğu belirlenmiştir. ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE QUALITY CHANGES OF MUSSEL STORED IN COLD (Mytilus galloprovincialis LAMARCK, 1819) The aim of this study was to determine the quality changes and the shelf life of the mussels during the cold storage. The mussels were stored in two groups. The first group was kept in the straphore plates which are wrapped with the stretch film and the second group was kept in the sea water. The sensorical, physical and the chemical analyses were done during the cold storage (+4°C). At the end of the study, it was determined that the first group mussels had a shelf life of 4 days and the second group mussels had a shelf life of 3 days.
Özet (Çeviri)
Ill öz SO?UKTA SAKLANAN MİDYELERİN (Mytilus galloprovincialis LAMARCK, 1819) KALİTE DE?İŞİMLERİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmanın amacı, midyelerin soğukta saklanması sırasında kalitesinde meydana gelen değişimlerin ve soğukta saklama süresinin belirlenmesidir. Midyeler iki grup olarak depolanmıştır. Birinci grup streç filmle sanlı strafor tabaklar içine konmuş; ikinci grup ise deniz suyunda saklanmıştır. Soğuk depolama (+4°C) boyunca duyusal, fiziksel ve kimyasal analizler yürütülmüştür. Çalışma sonunda birinci grup midyelerin 4 gün, ikinci grup midyelerin 3 günlük bir raf ömrüne sahip olduğu belirlenmiştir. ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE QUALITY CHANGES OF MUSSEL STORED IN COLD (Mytilus galloprovincialis LAMARCK, 1819) The aim of this study was to determine the quality changes and the shelf life of the mussels during the cold storage. The mussels were stored in two groups. The first group was kept in the straphore plates which are wrapped with the stretch film and the second group was kept in the sea water. The sensorical, physical and the chemical analyses were done during the cold storage (+4°C). At the end of the study, it was determined that the first group mussels had a shelf life of 4 days and the second group mussels had a shelf life of 3 days.