Hukuki kurgunun hukukun gelişimindeki yerinin değerlendirilmesi
Evaluating the place of legal fiction in the development of law
  1. Tez No: 662397
  2. Yazar: BEYZA NUR EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER YÜKSELBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada geçmişten bu yana pek çok alanda kullanılmış olan kurguların hukuktaki yansıması incelenecektir. Hukuki kurguların tanımına ulaşmak amacıyla öncelikle temel niteliğinde kavramlar olan dil ve düşünce konularına değinilecek; bununla bağlantılı olarak gerçeklik-kurgu ilişkisinden bahsedilecektir. Neticede gerçekliğin de kurgunun da zihinde şekillenmesi dil ve düşünce aracılığıyla olmaktadır. Hukuki kurgular günümüzde diğer alanlara oranla nispeten daha az çalışılan bir konudur. Mevcut kaynakların neredeyse hepsi yabancı dilde kaleme alınmıştır. Bu çalışmada hukuki kurguları incelemiş olan çeşitli düşünürlerin hukuki kurgu tanımlarından bahsedilecek, ilgili tartışmalar takip edilerek hukuki kurgu örnekleri değerlendirilecektir. Dil aracılığıyla oluşan bir kültür ürünü olan hukukun içerdiği tüm kuralların başlangıçta birer kurgu olduğunu düşünenler de bulunmaktadır ancak bu çalışmada daha ziyade hukuktaki kurgular ele alınacaktır. Hukuki kurguların literatürde tek bir tanımı bulunmamakla beraber bazı yazarlarca tanım oluşturma denemeleri yapılmıştır. Hukuki kurgular hakkında dönemden döneme veya kişiden kişiye değişen çok çeşitli yargılar yer almaktadır. Bu sebeple çalışmada hukuki kurguların ne anlam ifade ettiği, hangi işlevlere sahip olduğu ve hukukta kurgu kullanımının hukukun gelişimine olan etkisi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the reflection of fictions that have been used in many fields since the past in law will be examined. In order to reach the definition of legal fictions, primarily the basic concepts of language and thought will be addressed; in connection with this, the relationship between reality and fiction will be mentioned. As a result, the formation of reality and fiction in mind occurs through language and thought. Legal fictions are not being used much as a subject matter of researches compared to other fields. Almost all of the available resources are written in a foreign language. In this study, the legal fiction definitions of various thinkers who have examined the legal fiction will be mentioned, and the examples of legal fiction will be evaluated by following the related discussions. There are also those who think that all the rules of law which is a product of culture through language are fiction at the beginning, but in this study, rather the fictions in law will be discussed. Although there is no single definition of legal constructs in the literature, some authors have attempted to formulate definitions. There are a wide range of judgments about it that vary from period to period or from person to person. For this reason, in this study, the meaning of legal fictions and the effect of the use of fiction in law on the development of law will be examined.