Sürekli etil alkol fermentasyonu parametrelerinin incelenmesi
Analysis of continuous ethanol fermentation parameters
  1. Tez No: 66242
  2. Yazar: DİLEK ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UMUR DRAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZ VE ABSTRACT Sürekli Etil Alkol Fermentasyonu Parametrelerinin İncelenmesi Bu çalışmada sürekli fermentasyon ile alkol üretimi laboratuvar ölçekli bir fermentörde yapılmıştır. Fermentasyon mikroorganizması olarak PAKMAYA ve Saccharomyces cerevisiae kültür mayası, karbohidrat kaynağı olarak da glukoz kullanılmıştır. Reaksiyonlar 30 ± l°C'de en az 72 saat süreyle gerçekleştirilmiştir. Zamanla azalan glukoz miktarı kolorimetrik yöntemle, oluşan alkol ise gaz kromotografisinde tayin edilmiştir. Mayanın fermentasyon başlangıcında ve sonundaki miktarı ise dilüsyon tekniği ile hesaplanmıştır. Denemeler sonunda, sürekli fermentasyonda, S. cerevisiae kültür mayası kullanarak ve ortam pH'ını sabit tutarak istenen konsantrasyondaki alkol, kesikli fermentasyon yöntemine göre daha kısa sürede elde edilmiştir. Ayrıca PAKMAYA yerine kültür mayası kullanmanın da verimi artırdığı görülmüştür. ABSTRACT Analysis of Continuous Ethanol Fermentation Parameters In this study, ethanol production by continuous fermentation is performed. PAKMAYA and Saccharomyces cerevisiae culture yeast are used as the fermentation microorganism and glucose as the carbohydrate source. The reactions are realized at 30 ± 1°C for at least 72 hours. The time dependence of glucose is determined by colorimetric method. The amount of ethanol produced is also determined by gas chromotography. The amount of yeast in the beginning and in the end of the fermentation is calculated by dilution count technique. In the end of the experiments the desired alcohol concentration is obtained by continuous fermentation and by keeping the pH of the medium constant. It is also seen that using culture yeast instead of PAKMAYA increases the yield.
Özet (Çeviri)