Kiyotorfin dipeptidinin ve bunun (D- Arg)2 analoğunun teorik konformasyon analizi ve incelemesi
The theoretical conformational analysis of kyotorphin and its (D- Arg)2 analog
- Tez No: 66243
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZ Kiyotorfm Dipeptidinin ve Bunun (D-Arg)2 Analoğunun Teorik Konformasyon Analizi île İncelenmesi Bu çalışmada bir nöropeptid olan kiyotorfm molekülünün ( H-Tyr-Arg-OH ) ve onun sentetik [DArg]2 benzerinin teorik konformasyon analizi yöntemi ile konformasyon olanakları, yapı-fonksiyon ilişkisini saptamak amacı ile incelenmiştir. Kiyotorfm ve benzerinin global konformasyonlan / (folded-katlanmış) şekline giren sırasıyla, B21L32 ve B21P32 konformasyonlan olduğu saptanmıştır. Her iki molekül de hareketli olarak bulunmasına karşın, ana molekülün benzerinden daha hareketli olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak molekülün yapısına ait saptadığımız özelliklerin, molekülün beyin ve omirilikte enkafalin salgılanmasını arttırma mekanizmasını açıklığa kavuşturma yönünden temel teşkil edeceğini düşünmekteyiz. ABSTRACT The Theoretical Conformational Analysis Of Kyotorphin And Its (D -Arg)2 Analog In this study conformational possibilities of a neuropeptide, kyotorphin ( H-Tyr-Arg- OH ), and its synthetic [DArg]2 analog have been investigated by theoretical conformational analysis, in order to determine the structure-function relation. The global conformations of the molecules have been found to be in folded (/) shape and B21L32 and B2iP32 conformations, respectively. Although both molecules have high mobility, the mobility of the mother molecule is found to be higher than its analog. It can be concluded that the represented facts may serve as the basis for investigation of the function of kyotorphin to reveal the mechanism of the action of the molecule enhancing the release of enkephalin in the brain and in the spinal cord.
Özet (Çeviri)