İşbaşı eğitim programları sonrası işe alıma etki eden istihdam edilebilirlik becerilerinin analizi
Analysis of employability skills affecting recruitment after on-the-job training programs
  1. Tez No: 662425
  2. Yazar: ESRA BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İstihdam edilebilirlik becerileri; kişinin bir işe girmesi, işinde başarılı olması için gerekmektedir. Okuma, yazma gibi temel beceriler, bilgi ve düşünme becerileri, doğruluk, dürüstlük gibi kişisel nitelikler, kaynakların ve sistemlerin doğru kullanılması, takım olarak çalışabilme gibi beceriler istihdam için aranan becerilerdir. Bu araştırmada, işbaşı eğitim programı sonrası işe alımlarda etkili olan istihdam edilebilirlik becerilerinin yöneticiler tarafından değerlendirmesi yapılmıştır. Bu kapsamda Gaziantep ilinde faaliyet gösteren ve 2015-2020 yılları arasında işbaşı eğitim programını uygulayan işletmelerdeki 150 yönetici ile görüşülmüş ve Mart-Eylül 2020 tarihlerinde anket tekniği kullanılarak elde edilen verilerin analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, işbaşı eğitim programı sonrası işe alımlarda etkili olan istihdam becerilerinden; Temel Beceriler, Düşünme Becerileri, Kişisel Nitelikler, Kaynakların Kullanımı Becerileri, Takım Çalışması, Bilgiye Ulaşma ve Bilgiyi Kullanma Becerileri ve Sistem ve Teknoloji Becerilerinin oldukça etkili, Yabancı Dil Becerilerinin ise daha az etkili bir kriter olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca; işbaşı eğitim programı sonrası işe alımlarda aranan istihdam edilebilirlik becerilerinin; yöneticilerin demografik özelliklerine, işletmelere, eğitim programı süresi veya eğitim programı sonrası zorunlu istihdam süresine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Employability skills; a person needs to get a job and be successful. Basic skills such as reading and writing, knowledge and thinking skills, personal qualities such as accuracy and honesty, skills such as the correct use of resources and systems, and ability to work as a team are the skills sought for employment. In this research, the employability skills that are effective in recruitment after the on-the-job training program were evaluated by the managers. In this context, 150 managers in enterprises operating in Gaziantep and implementing the on-the-job training program between 2015-2020 were interviewed and the data obtained using the survey technique between March-September 2020 were analyzed. As a result of the analysis, among the employment skills that are effective in recruitment after the on-the-job training program; It has been determined that Basic Skills, Thinking Skills, Personal Qualities, Skills for Using Resources, Teamwork, Skills for Accessing and Using Information, and System and Technology Skills are quite effective, while Foreign Language Skills are less effective criteria. Also; Employability skills required in recruitment after the on-the-job training program; It has been determined that there are statistically significant differences according to the demographic characteristics of the managers, enterprises, the duration of the training program or the duration of compulsory employment after the training program.