Gastroturistlerin anı ve tatmin düzeylerinin destinasyon sadakatine etkisi: Gaziantep ili örneği
The effect of gastro tourists' memorable experience and customer satisfaction on destination loyalty
- Tez No: 662522
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gaziantep ilini ziyaret eden turistlerin deneyimlerinin destinasyon sadakatine etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu araştırmanın evrenini Gaziantep‟i gastronomik amaçlı ziyaret eden turistler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Gaziantep ilinde yiyecek içecek işletmelerini ziyaret eden turistlere yönelik anket uygulanmıştır. Anket formunun uygulanması sürecinde kolayda örneklem metodu kullanılmıştır. Anketin birinci kısmında, katılımcıların demografik özelliklerinin belirlenmesine yönelik 5 soru, ikinci kısmında ise katılımcılara yöneltilen müşteri deneyimine ait alt boyutlardan; eğitim 4 ifadeyle, eğlence 4 ifadeyle, estetik 4 ifadeyle ve kaçış 4 ifadeyle araştırmaya uyarlanmıştır. Ayrıca müşteri tatmini 3 ifadeyle, anı 3 ifadeyle ve destinasyon sadakati ise 4 ifadeyle katılımcılara yöneltilmiş olup toplam 26 soru hazırlanmıştır. Araştırma model önerisinde yer alan müşteri deneyimi, müşteri tatmini, anı ve destinasyon sadakati ölçekleri öncelikle güvenilirlik ve geçerlilik bakımından analiz edilmiştir. Ölçeklerin güvenilirlik katsayısının hesaplanmasında Cronbach Alpha, yapı geçerliliği için doğrulayıcı faktör analizi, uyum geçerliliği için bütünleşik güvenilirlik ve ortalama açıklanan varyans ve ayrım geçerliliği için ise ortalama açıklanan varyans karekökü değeri hesaplanmıştır. Araştırmada katılımcıların eğitim durumları incelenmiştir. En fazla katılım lisans, yüksek lisans veya doktora mezunlarından olmuştur. Eğitim deneyimi, eğlence deneyimi, estetik deneyimi ve kaçış deneyimi anıyı olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca turistlerin anıları ve müşteri tatmini destinasyon sadakatini olumlu yönde etkilemektedir Son olarak turistlerin anıları müşteri tatminini olumlu yönde etkilemektedir. Anı ile destinasyon sadakati arasında müşteri tatminin aracılık etkisi incelenmiş ve müşteri tatmininin olumlu yönde aracılık ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conducted to determine the effects of their experiences on the ground of loyalty to the destination, tourists who have come to Gaziantep for gastronomic visit form as samples of this research. Tourists who visited food and beverage plantations are applied a questionnaire in the scope of the research. In the process of application of the questionnaire, easy sampling methodology is used. The first section of the questionnaire is made up of 5 questions aimed to determine their demographic qualities, the second section is applied as of; 4 questions on education, 4 questions on entertainment, 4 question on aesthetics, 4 on escape which are based on costumer experience as sub-categories. Lastly, 3 questions on customer satisfaction, 3 on memories, and 4 on destination loyalty making a total of 26 questions are prepared. Customer experience, customer satisfaction, memory, and destination loyalty scales, which are in the research model proposal are analyzed on the terms of reliability and validity. In calculation of reliability Cronbach‟s Alpha, confirmatory factor analysis for structural validity, integrated validity for compliance validity and mean square root value of variance for mean explained variance and discrimination validity are calculated. Educational statues of participants are examined in the research. Most of the participants are license, graduate, and doctorate graduates. Educational experience, entertainment experience, aesthetic experience, and escape experience positively affected to memory. Also, memories and customer satisfaction positively affected to destination loyalty. Lastly, tourists' memories positively affected to customer satisfaction. The mediation effect of customer satisfaction between memory and destination loyalty are examined and it has been determined that customer satisfaction mediated positively.