İleri yaş yetişkinlerin ve yaşlıların günlük yaşamda internet kullanma durumlarının incelenmesi
Examining older adults' internet usage in daily life
- Tez No: 662525
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dijital teknolojilerin hayatın her alanını yoğun bir biçimde etkilemesi neticesinde dijital okuryazarlık becerileri tüm bireyler için günümüzde gerekli hale gelmiştir. Özellikle dijital teknolojilerin yaygın olmadığı bir zamanda dünyaya gelmiş olan 45-50 yaş ve üstü bireyler günümüzde diğer yaş gruplarına göre daha dezavantajlı durumdadırlar. Bu araştırmada bu yaş grubu bireylerin dijital okuryazarlığa yönelik ihtiyaçları tespit edilerek, dijital okuryazarlık becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimlerin içeriğinin nasıl tasarlanması gerektiğine ışık tutulacağı düşünülmektedir. Araştırma verileri araştırmaya gönüllülük usulü ile katılan 239 bireyden araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket formu ile yüz yüze görüşme gerçekleştirilerek toplanmıştır. Veriler toplanarak ileri yaş yetişkin ve yaşlıların günlük yaşamda İnternet'i kullanırken yardım alma durumları, İnternet kullanım amaçları, İnternet'te kullandıkları uygulamalar ve dijital becerilerini geliştirmeye yönelik kurslara katılma istekleri 35-49, 50-64 ve 65 üstü yaş gruplarına göre karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde yüzde, frekans ve ki-kare istatistiklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada 65 yaş ve üstündeki katılımcıların %39,5'inin, 50-64 yaş grubundaki katılımcıların %28'inin, 35-49 yaş grubundaki katılımcıların %17,5'inin İnternet'i kullanırken yardım aldıkları, bu becerilerini geliştirmek için kursa katılma isteğinin 35-49 yaş grubunda %57,3, 50-64 yaş grubunda %41,5, 65 yaş ve üstünde %37,2 olduğu bulunmuştur. Bu bulgular, bu yaş gruplarındaki yetişkinlerin dijital becerilerin geliştirilmesine yönelik eğitim taleplerinin dikkate alınması gereken bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, digital literacy skills have become necessary for all individuals, as digital technologies affect all areas of life intensely. Especially individuals aged 45-50 and over, born at a time when digital technologies were not widespread, are more disadvantaged than the other age groups today. This study aimed to determine the digital literacy needs of individuals in this age group to contribute in designing digital literacy education programs for them. The research data were collected from 239 volunteer participants in the study through face-to-face interviews with a questionnaire developed by the researcher. The participants' need for help while using the Internet, their purpose of using the Internet, and their willingness to improve their digital skills were analyzed according to 35-49, 50-64 and 65+ age groups. Percentage, frequency and chi-square statistics were used to analyze the data. The study's findings show that 39.5% of the participants aged 65 and over, 28% of the participants in the 50-64 age group, 17.5% of the participants in the 35-49 age group receive help while using the Internet. Besides, it was found that the desire to take training to develop digital skills was 57.3% in the 35-49 age group, 41.5% in the 50-64 age group and 37.2% in the 65+ age group. These findings reveal that older adults need support to improve their digital skills. The educational demands of olders adults for the development of digital skills is a need to be taken into account.