Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkının lepidoptera türleri
- Tez No: 66256
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL SELMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZ Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı' nm Lepidoptera Türleri Çalışmanın amacı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda yaşamakta olan Lepidoptera türlerini tespit etmektir. Çalışmaya başlamadan önce bu konu ile ilgili literatür incelemesi yapılmıştır. Arazide kelebekleri yakalamak için fazlaca bitki ve böcek türü barındırabilecek vadi içleri, orman kenarları tercih edilmiştir. Arazide yakalanan türler, İ.Ü. Orman Fakültesi, Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı'nda konunun uzmanları, kaynaklar ve koleksiyonlar yardımıyla teşhis edilmiş ve bunların yayılış ve zararları belirlenmiştir. Sonuç olarak 14 familyaya mensup 59 türün varlığı saptanmıştır. ABSTRACT The Lepidoptera Species of Gelibolu Historical National Park The purpose of this study İs to determine the Lepidoptera species their distribution and the host plants, living in Gelibolu Historical National Park. Before beginning this study, all available literature have been checked. The forest borders and valleys are inspected more detarilly, being more zuitable environment for the insects. The collected species were identified by the experts of University of Istanbul, Department of Forest Protection and Entomology. As a result, 59 species belong to the 14 families of Lepidoptera have been determined.
Özet (Çeviri)