Ulukışla Çamardı Tersiyer Havzası kuzeydoğu kesiminin jeolojisi ve sedimenter özellikleri
- Tez No: 66255
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
IV ÖZ ULUKIŞLA-ÇAMARDI TERSİYER HAVZASI KUZEYDOĞU KESİMİNİN JEOLOJİSİ VE SEDİMENTER ÖZELLİKLERİ Çalışma alanı İçanadolu Bölgesi, Niğde İli'nin 70 km. güneyinde Ulukışla-Çamardı Havzası'nda yer almaktadır. Ulukışla-Çamardı Volkanitleri yaygın olarak lav, yastık lav, aglomera ve dayk şekillerde bulunurlar. Çamardı Formasyonu kumtaşı, çakıltaşı ve çamurtaşı içerir. Çamardı Formasyonu'ndaki fasiyes analizleri sonucu, derin deniz yelpazesinin dış ve orta bölümleriyle kıta yamacı fasiyes toplulukları ayırt edilmiştir. Çanaktepe Formasyonu çakıltaşı, kumtaşı ve kiltaşından oluşur. Çanaktepe Formasyonu'ndaki fasiyes analizlerinde örgülü nehir çökelleri saptanmıştır. Sığ gölsel kireçtaşları Gökbez Formasyonu olarak tanımlanmıştır. Formasyon, gri, koyu gri, bazen bej renkli kireçtaşlarından meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEDIMENTARY FEATURES AND GEOLOGY OF NORTHEAST PART OF ULUKIŞLA-ÇAMARDI TERTIARY BASIN The study area lies in the Central Anatolia, 70 km south of Niğde in Ulukışla-Çamardı Basin. Volcanic rocks (Ulukışla-Çamardı Volcanics) are extensively seen in the area as lavas, pillow lavas, dykes and agglomera. Çamardı Formation consists of sandstones, conglomerates and mudstones. In the Çamardı Formation, by a facies analysis middle and outer (distal) parts of deep sea fan, slope facies assocations are identified. Conglomerates, sandstones and siltstones are composed mainly of clastic fragments are named Çanaktepe formation. By the facies analysis braided river deposits assocations are identified. The shallow lake limestones are named as The Gökbez Formation. This formation consists of gray to dark gray and sometimes beige colored limestones.