Okul sporlarına katılan ve katılmayan ortaöğretim öğrencilerinin sosyal beceri düzeylerinin incelenmesi (Isparta ili örneği)
Examining the social skills of secondary school students participating and not participating in school sports (example of Isparta province)
- Tez No: 662610
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ÖZMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu çalışmanın hedef kazanımı; okul sporları faaliyetlerine katılımın ortaöğretim öğrencilerinin sosyal beceri düzeyleri üzerindeki etkilerine farklı değişkenler açısından (düzenli spor yapma, sportif müsabakalara katılma, derse yönelik yeterlilik, soğuk havada spor yapma, spor malzemesi kullanımı) bakılarak sonuçlarının karşılaştırmasını yapmaktır. Bu araştırma tarama modelli betimsel bir çalışmadır. Çalışmanın evreni Isparta ili Şarkikaraağaç ilçesinde okuyan ortaöğretim öğrencileri, örneklem grubu ise beş farklı ortaöğretim kurumunda okuyan ve okul sporları faaliyetlerine katılan ve katılmayan 300 (137 erkek 163 kadın) öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmanın amacına ulaşmak için Riggio (1989) tarafından geliştirilen ve Yüksel (1997) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan sosyal beceri envanteri öğrenci grubuna uygulanmıştır. Bununla beraber, çalışmaya katılan öğrencilerin demografik bilgilerine ulaşmak gayesiyle araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to compare the results of participation in school sports activities considering the effects of it on the social skills levels of secondary education students in terms of different variables (regular sports, participating in sports competitions, proficiency for the course, sports in cold weather, use of sports equipment). This research is a descriptive study with scanning model. The target population of the study is secondary school students studying in Şarkikaraağaç district of Isparta province, while the sample group consists of 300 students (137 males and 163 females) who attend five different secondary education institutions and participate in school sports activities. The social skill inventory, developed by Riggio (1989) and adapted to Turkish by Yüksel (1997), was applied to the student group. In addition, the Personal Information Form developed by the researcher was used to reach the demographic information of the students participating in the study.