Tıbbi görüntüleme sistemlerinin biyolojik etkileri
  1. Tez No: 66270
  2. Yazar: FUNDA S. PALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÇOTUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
öz TIBBI GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİNİN BİYOLOJİK ETKİLERİ Bu çalışmada Röntgen, Bilgisayarlı Tomografi, Ultrasonografi ve Manyetik Rezonans Görüntüleme Sisteminin biyolojik etkileri mikronukleus analiz yöntemi kullanılarak araştırıldı. Değerlendirmede Co-60 gama ışınlarına ait mikronukleus doz cevap eğrisi kullanıldı. Mikronukleus sıklığı; bir röntgen filmi çektiren hastalarda background seviyesine yalan bulunurken, birden fazla film çektiren hastalarda, çektirdikleri film sayısına bağlı olarak arttı. Bilgisayarlı Tomografi çekimi sonrası mikronukleus sıklığı anlamlı bir artış gösterdi. Çekim sırasında kontrast medyum kullanılması halinde dozun daha da arttığı tespit edildi. Bilgisayarlı Tomografinin neden olduğu biyolojik doz 0.21-0.25 Gy olarak bulundu. Çekim sırasında kontrast medyum kullanıldığı durumlardaki doz 0.34-0.40 Gy arasında değişti. Ultrasonografi çektirmiş hastalarda mikronukleus sıklığında anlamlı bir artış görülmedi. Manyetik rezonans görüntüleme sisteminde; radyodalgalarının mikronukleus sıklığı üzerine bir etkisinin olmadığı, statik alanın ise, maruz kalınan süreye bağlı olarak küçük bir atışa neden olduğu tespit edildi. ABSTRACT THE BIOLOGICAL EFFECTS OF MEDICAL IMAGING SYSTEM In this study, the biological effects of 4 Medical imaging systems - diagnostic X-ray, Computed Tomography, Ultrasonography and, Magnetic Resonance Imaging system- were
Özet (Çeviri)
öz TIBBI GÖRÜNTÜLEME SİSTEMLERİNİN BİYOLOJİK ETKİLERİ Bu çalışmada Röntgen, Bilgisayarlı Tomografi, Ultrasonografi ve Manyetik Rezonans Görüntüleme Sisteminin biyolojik etkileri mikronukleus analiz yöntemi kullanılarak araştırıldı. Değerlendirmede Co-60 gama ışınlarına ait mikronukleus doz cevap eğrisi kullanıldı. Mikronukleus sıklığı; bir röntgen filmi çektiren hastalarda background seviyesine yalan bulunurken, birden fazla film çektiren hastalarda, çektirdikleri film sayısına bağlı olarak arttı. Bilgisayarlı Tomografi çekimi sonrası mikronukleus sıklığı anlamlı bir artış gösterdi. Çekim sırasında kontrast medyum kullanılması halinde dozun daha da arttığı tespit edildi. Bilgisayarlı Tomografinin neden olduğu biyolojik doz 0.21-0.25 Gy olarak bulundu. Çekim sırasında kontrast medyum kullanıldığı durumlardaki doz 0.34-0.40 Gy arasında değişti. Ultrasonografi çektirmiş hastalarda mikronukleus sıklığında anlamlı bir artış görülmedi. Manyetik rezonans görüntüleme sisteminde; radyodalgalarının mikronukleus sıklığı üzerine bir etkisinin olmadığı, statik alanın ise, maruz kalınan süreye bağlı olarak küçük bir atışa neden olduğu tespit edildi. ABSTRACT THE BIOLOGICAL EFFECTS OF MEDICAL IMAGING SYSTEM In this study, the biological effects of 4 Medical imaging systems - diagnostic X-ray, Computed Tomography, Ultrasonography and, Magnetic Resonance Imaging system- wereV investigated. Biological doses have been estimated from the yield of micronuclei. Dose estimation were made by using Co-60 gamma ray dose response curve for micronuclei. The micronucleus yield of the patient's who had been examined diagnostic X-rays once, were near background levels. But the yield of micronucleus of the patients' who had been examined diagnostic X-ray more than once showed increase depending on number of radiography. The yield of micronuclei were significantly increased after Computed Tomography examination. The biological doses induced Computed Tomography were estimated as 0.21- 0.25 Gy, and the presence of contrast medium were estimated as 0.34-0.40 Gy. After Ultrasonography examination no statistically increase in micronuclei frequency were found. To Evaluate the biological effects of Magnetic Resonance Imaging System, static magnetic field's and its combine effects with radiofrequency were investigated.No significant contribution were found from radiofrequency. Static magnetic fields induced a small increase depending on exposed time.