Kolorektal kanserli bireylerde glutatyon peroksidaz enzim polimorfizmi ve selenyum durumunun değerlendirilmesi
Glutathione peroxidase enzyme polymorphism in colorectal cancer and assessment of selenium status
- Tez No: 662752
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Moleküler Tıp, Onkoloji, Genetics, Molecular Medicine, Oncology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kanser insidansı açısından, kolorektal kanser kadın ve erkekler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Araştırmalar, hücrelerin habis dönüşümünün indüklenmesinden sorumlu faktörlerden birinin reaktif oksijen türleri (ROS) olduğunu göstermektedir. ROS üretimi ve antioksidan sistem performansı arasındaki dengesizlik oksidatif strese neden olmaktadır. Normal hücreler, bu hasarlardan korunmak için savunma mekanizması geliştirmişlerdir ve reaktif maddeleri detoksifiye eden antioksidan sistemler tarafından korunurlar. GPx' in temel rolü,hidroperoksit seviyelerini düzenlemek ve ROS aracılı DNA hasarı ile kanser başlangıcının önlenmesidir. Selenyumun hayvan modellerinde kanser insidansını azalttığını ve yeni veriler de insanlarda da koruyucu olabileceğini göstermektedir. Se, selenoproteinler aracılığıyla biyolojik rollerini kullandığı için, selenoprotein genlerindeki genetik varyasyonlar CRC'ye duyarlılığı etkileyebilir. Çalışmada GPx enzim polimorfizmi, selenyum düzeyi ve kolorektal kanser gelişim riski değerlendirildi. 90 kolon kanserli hasta ve 99 kontrol üzerinde çalışılmıştır. Kolon kanserli hastaların serum selenyum düzeyleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında aradaki fark ileri düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,001). Bireylerin taşıdıkları genotipler ile selenyum serum düzeyleri değerlendirildiğinde anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. GPX gen polimorfizmi sonuçları değerlendirildiğinde genotip dağılımı açısından kontrol grubu ve kolon kanserli hastalar arasında istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlık saptanmıştır (p< 0,001).
Özet (Çeviri)
Interms of cancer incidence, colorectal cancer ranks second among men and women. Research has shown that one of the factors responsible for the induction of malignant transformation of cells is reactive oxygen species (ROS). The imbalance between ROS production and antioxidant system performance causes oxidative stress. All normal cell shave developed a defense mechanism to protect against these damages and are protected by antioxidant systems which detoxify the reactive substances. The main role of GPx is to regulate hydroperoxide levels and to prevent the onset of cancer by ROS-mediated DNA damage. Selenium shows that it reduces the incidence of cancer in animal models and that new data may also be protective in humans. Since Se uses biological roles through selenoproteins, genetic variations in selenoprotein genes can affect susceptibility to CRC. In the study, the risk of developing GPx enzyme polymorphism, selenium level and colorectal cancer was evaluated. 90 colon cancer patients and 99 controls. When serum selenium levels of colon cancer patients were compared with the control group, the difference was found to be statistically significant (p = 0.001). No statistically significant difference was found when selenium serum levels were assessed by genotypes of individuals.