Preobez ve obez kadınlarda beden kütle indeksi ile akdeniz diyeti kalite indeksi ve diyet kalite ölçeği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 662751
  2. Yazar: İREM DAĞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM PERSİL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de obezite prevalansı giderek artmaktadır. Modern yaşamın bir parçası olarak görülen obezite, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önlem alınması gereken epidemi olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle, bireylerin beslenme davranışlarının doğru bir şekilde yönetilmesi ve beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi önemli bir husustur. Beslenme yönetiminin Akdeniz Diyeti tanımındaki beslenme tarzına uyumunun değerlendirilmesinde Akdeniz Diyeti Kalite Ölçeği (KIDMED) kullanılmaktadır. Beslenmenin doğru bir şekilde yönetilmesine ek olarak diyet kalitesinin değerlendirilmesi ve besin tüketim alışkanlıklarının saptanması için Diyet Kalite İndeksi -Uluslararası (DQI-I) ölçeği geliştirilmiştir. Çalışmanın amacı, Fırat Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Polikliniğine başvuran 19-70 yaş aralığındaki preobez ve obez kadınların KIDMED ve DQI-I ölçekleri ile antropometrik ölçümleri ve biyokimyasal parametreleri arasındaki olası ilişkinin saptanmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, 65 (%52,0)'i preobez ve 60 (%48,0)'ı obez olan 125 kadın çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The prevalence of obesity is increasing in Turkey as well as all over the World. Obesity, which is seen as a part of modern life, is considered as an epidemic which should be taken into consideration by the World Health Organization. Therefore, it is important to properly manage the nutritional behaviors of individuals and to determine their nutritional habits. The Mediterranean Diet Quality Index (KIDMED) is used to evaluate the adaptation of the nutrition management to the diet in the definition of Mediterranean Diet. In addition to the proper management of nutrition, the Diet Quality Index-International (DQI-I) scale has been developed in order to evaluate the dietary quality and to determine the food consumption habits. The aim of the study was to determine the possible relationship between KIDMED and DQI-I scales and anthropometric measurements and biochemical parameters of preobese and obese women aged 19-70 who applied to Fırat University Hospital Nutrition and Dietary Clinic.In accordance with this purpose, the study included 125 women (65%, 52,0%) and 60 (48,0%) were obese.