Türkiye'de bulunan Acer L. (Sapındaceae) cinsinin sistematik revizyonu
The systematic revision of turkish members of the genus Acer L. (Sapindaceae)
  1. Tez No: 662760
  2. Yazar: NAGİHAN SEKİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yayılış gösteren Acer (Sapindaceae) cinsine ait taksonların morfolojik, palinolojik, mikromorfolojik özellikleri ile teşhis anahtarları, tür betimleri ve yayılış haritaları sunulmuştur. Ayrıca her bir taksonun karakteristiği olduğu fitocoğrafik bölgesi ve endemik olanların IUCN kategorileri verilmiştir. Bu çalışma ile A. cappadocicum subsp. divergens ve A. hyrcanum subsp. tauricolum tür seviyesine yükseltilmiştir. 2014 yılında yeni bir tür olarak yayınlanmış olan A. orthocampestre, A. campestre subsp. leiocarpum'un sinonimi olarak değerlendirilmiştir. Türkiye Florası'na göre lokal endemik bir takson olan ve sadece Kahramanmaraş, Adana ve Hatay civarından bilinen Acer monspessulanum subsp. oksalianum, yapılan arazi çalışmaları ile Van ilinden de kayıt edilmiştir. Türkiye Florası'nda 22 taksonla (7 endemik) temsil edilen Acer cinsi bu çalışma ile 20 takson (2 endemik) olarak yeniden düzenlenmiştir. Taksonların polen şekilleri suboblat, oblat-sferoidal veya sferoidal olup yüzey ornamentasyonları sitriat, sitriat-perforat, sitriat-rugulat, sitriat-perforat, sitriat-retikülat veya rugulat-perforattır. Polen şekli ve yüzey ornamentasyonu taksonlar arasında ayırt edici karakterlerdir. Taksonlar üzerine yapılan yaprak, meyve ve tohum mikro morfoloji çalışmalarında ise stoma mevcudiyeti, trikom ve epikutikular vaks yapısı ayırt edici karakterler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the morphological, palinological and micromorphological features, identification keys, descriptions and geographical distribution of the taxa belonging to the genus Acer (Sapindaceae) are presented. In addition, the phytogeographic region for each taxon and the IUCN categories of endemic ones are given. A. cappadocicum subsp. divergens and A. hyrcanum subsp. tauricolum have been recognized as separate species. A. orthocampestre, which was published as a new species in 2014, was evaluated as a synonym of A. campestre subsp. leiocarpum. Acer monspessulanum subsp. oksalianum which is a local endemic taxon and only known from Adana, Kahramanmaraş and Hatay according to the Flora of Turkey, was recorded from Van province with the field studies. The genus Acer, represented with 22 taxa (7 endemic) in Flora of Turkey, has been evaluated with 20 taxa (2 endemic) with this study. The pollen shapes of the taxa are suboblat, oblat-spheroidal or spheroidal, and the surface ornamentations are citriate, citriate-perforate, citriate-rugulate, citriate-perforate, citriate-reticulate or rugulate-perforate. Pollen shape and surface ornamentation are distinctive characters for taxa. Micromorphological studies show that the presence of stomata, trichoma and epicuticular wax structure were determined as distinguishing characters.