Türk Boğazları gemi trafik yönetim sistemi (VTS)'nin irdelenmesi
Review of vessel traffic management system in the Turkish straits
- Tez No: 66280
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT CELAL BARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Ulaşım, Engineering Sciences, Transportation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
IV öz TÜRK BOĞAZLARI GEMİ TRAFİK YÖNETİM SİSTEMİ (VTS)'NİN İRDELENMESİ İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Anabilim Dalı'na Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışmada, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı'ndan oluşan Türk Boğazlan Bölgesi (TBB)'nde her geçen gün sayı ve tonaj bakımından artan transit deniz trafiği ile bu trafiğin sürekli yönetimi, denetimi ve izlenmesi için gerekli olan Gemi Trafik Yönetim Sistemleri (VTS) incelenmiştir. Bölgedeki transit trafiğin meydana getirdiği riskin en aza indirilmesi için alınacak tedbirler yasal yönleriyle çeşitli açılardan tartışılmış ve en uygun VTS sisteminin tespiti için mevcut VTS konseptleri çeşitli açılardan irdelenmiştir. Sistem tesis, işletme ve idamesi için gerekli kaynakların ne şekilde temin edilebileceği tartışılmıştır. ABSTRACT REVIEW OF VESSEL TRAFFIC MANAGEMENT SYSTEM IN THE TURKIS STRAITS In this study, which is submitted as a master Thesis to the İstanbul University Engineering Faculty Marine Transportation and Management Engineering Department, Vessel Traffic Management Systems have been investigated for an efficient management, control and monitoring of the traffic in transit within the Turkish Strait Region (TSR) consist of Strait of İstanbul, Sea of Marmara, Strait of Çanakkale which is increasing by tonnage and number everyday. Necessary measures have been discussed with respect to regulation in order to minimise risks caused by transit traffic and in order to determine the most appropriate VTS for the TSR by evaluating existing VTS concepts in different aspects. Ways and means to obtain resources reguired for the establishment, operation and maintanence of the system has been discussed.
Özet (Çeviri)
IV öz TÜRK BO?AZLARI GEMİ TRAFİK YÖNETİM SİSTEMİ (VTS)'NİN İRDELENMESİ İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Anabilim Dalı'na Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışmada, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı'ndan oluşan Türk Boğazlan Bölgesi (TBB)'nde her geçen gün sayı ve tonaj bakımından artan transit deniz trafiği ile bu trafiğin sürekli yönetimi, denetimi ve izlenmesi için gerekli olan Gemi Trafik Yönetim Sistemleri (VTS) incelenmiştir. Bölgedeki transit trafiğin meydana getirdiği riskin en aza indirilmesi için alınacak tedbirler yasal yönleriyle çeşitli açılardan tartışılmış ve en uygun VTS sisteminin tespiti için mevcut VTS konseptleri çeşitli açılardan irdelenmiştir. Sistem tesis, işletme ve idamesi için gerekli kaynakların ne şekilde temin edilebileceği tartışılmıştır. ABSTRACT REVIEW OF VESSEL TRAFFIC MANAGEMENT SYSTEM IN THE TURKIS STRAITS In this study, which is submitted as a master Thesis to the İstanbul University Engineering Faculty Marine Transportation and Management Engineering Department, Vessel Traffic Management Systems have been investigated for an efficient management, control and monitoring of the traffic in transit within the Turkish Strait Region (TSR) consist of Strait of İstanbul, Sea of Marmara, Strait of Çanakkale which is increasing by tonnage and number everyday. Necessary measures have been discussed with respect to regulation in order to minimise risks caused by transit traffic and in order to determine the most appropriate VTS for the TSR by evaluating existing VTS concepts in different aspects. Ways and means to obtain resources reguired for the establishment, operation and maintanence of the system has been discussed.