İstemci sunucu mimarisinde yazılım etkeni
The software methodology in client/server architecture
  1. Tez No: 66279
  2. Yazar: HAYRETTİN EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
öz İstemci Sunucu Mimarisinde Yazılım Etkeni Tezimde özellikle sektörde yeni olan ve daha nasıl uygulanacağı konusunda kavram ve metod kargaşası gördüğüm istemci/sunucu mimariyi çözmeye çalıştım. İstemci sunucu mimaride uygulama geliştirirken diğer tekniklerden farklı olarak kendine has teknikler olduğunu belirledim. Operasyonların hem istemci hem sunucu ortamına geçişinin bir opsiyon olduğu bu mimaride nerede hangi operasyonun yerleşmesi gerektiği sorusu performansı çok fazla etkileyen bir noktadır. Uygulamanın fonksiyonlarını parçalarken en verimli seçeneği seçmek ve ona göre dağıtma yapmak önemlidir. Bu mimaride sivrilmiş belli bazı ürünlerin hangi platformlarda daha iyi sonuçlar verdiğini inceledim. Daha sonra bu mimaride iddalı belli bazı uygulama geliştirme araçlarının hangi şartlar altında kullanılması gerektiği ve birbirlerine olan üstünlüklerini inceledim.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The Software Methodology in Client/Server Architecture In my thesis, I try to solve client/server architecture which is very new and its development metodology is not so clear. In client server technology software methodology is different from other software architectures. Application partioning is the most important key concept and it deeply effects the performance. During function partioning process it is important to choose the best effective way and to distribute relatively. In which platforms I investigate the most acceptable results of the popüler products are obtained. Finally in last section,it is mentioned about the sample application. And it is discussed Why Client/ Server architecture is chosen.