Ters yüz edilmiş öğrenme modelinin fen bilimleri dersinde kullanılması: Maddenin ısı ile etkileşimi
The use of flipped learning model in science lessons: Interaction of matter with heat
- Tez No: 662993
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günlük hayatın içine giren bilgisayar ve internet kullanımı eğitimdeki yaklaşımları da etkilemiştir. Ters yüz edilmiş öğrenme modeli aracılığıyla Bloom taksonomisinde yer alan alt bilişsel basamaklar sınıf dışına taşınırken, üst bilişsel basamaklar sınıf içinde gerçekleştirilmiştir. Öğrenciler, öğretmen tarafından hazırlanan müfredatla paralel hâlde giden ders içeriklerine sınıf dışında kendi öğrenme hızında ulaşırken, sınıfa bu bilgilerle gelerek öğrendiklerinin pekişmesini sağlamaktadır. Bu araştırmada, ters yüz edilmiş öğrenme modeli kullanılmış, bu modelin öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisi ve kavram yanılgılarının düzeltilip düzeltilemediği incelenmiştir. Araştırmada yarı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu İstanbul ili Bağcılar ilçesinde yer alan bir özel okulun 8. sınıfına giden 38 öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılında 8. sınıf müfredatında yer alan“Maddenin Isı ile Etkileşimi”konusunda pandemi sürecinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna ters yüz edilmiş öğrenme modeli uygulanarak ders anlatılırken, kontrol grubuna mevcut öğrenme modeli uygulanarak aynı konular anlatılmıştır. Öğrencilerin akademik başarılarındaki değişikliği belirlemek için“Akademik Başarı Testi”, kavram yanılgılarını belirlemek ve bunların giderilip giderilmediğini gözlemlemek için ise“İki Aşamalı Kavram Testi”uygulanmıştır. Ön test ve son test uygulanarak bu modelin hem akademik başarıya etkisindeki değişiklikler hem de kavram yanılgıları üzerindeki değişiklikler veri olarak elde edilmiştir. Verilerin analizi için bağımsız t-test ve bağımlı t-test yapılarak istatistiksel bulgulara ulaşılmıştır. Elde edilen istatistiksel bulgulara göre, ters yüz edilmiş öğrenme modeli öğrencilerin akademik başarı puanlarında anlamlı bir fark oluşturmamışken, akademik başarı puanlarının yüzdeleri karşılaştırıldığında deney grubunun daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır. Bağımlı t-testinden elde edilen verilere göre ise hem deney grubunda hem de kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşmuştur. Öğrencilere uygulanan“İki Aşamalı Kavram Testi”bağımlı t-test bulgularına göre, deney grubu ön test ve son test verilerinde anlamlı bir farka ulaşılmışken, kontrol grubu ön test ve son test verilerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, ters yüz edilmiş öğrenme modeli kavram yanılgılarının giderilmesinde etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The use of computers and internet have affected the approaches in education. By means of the flipped learning model, the lower cognitive steps in Bloom's taxonomy were carried out the classroom while the higher cognitive steps were carried out in the classroom. While students can access the course contents prepared by the teacher at their own learning speed outside the classroom, they come to the class with this information to reinforce what they have learned. In this study, the use of flipped learning model were examined by the effect on students' academic achievements and their misconceptions. Quasi experimental research model was used in the study. The research group consists of 38 students studying at private school in Istanbul. This research was carried out during the pandemic process on“Interaction of Matter with Heat”in the 8th grade curriculum in the 2020-2021 academic year. While lectures were taught by applying the flipped learning model to experimental group, the same subjects were taught by applying current learning model to control group.“Academic Achievement Test”was used to determine the change in students' academic achievement and“Two Tier Multiple Choice Test”was used to determine the misconceptions and to observe whether they were resolved. By applying the pre-test and post test, both the changes in the effect of this model on academic achievement and the changes on the misconceptions were obtained as data. Statistical findings were obtained by performing independent t-test and dependent t-test for data analysis. According to the statistical findings, while the flipped learning model did not make a significant difference in the academic success scores of the students, it was concluded that the experimental group was more successful in terms of the percentages of the academic scores. According to the dependent t-test, there was a statistically significant difference in both the experimental and control group. According to“Two Tier Multiple Choice Test”dependent t-test findings, a significant difference was reached in the experimental group by pre-test and post-test data, while there was no significant difference in the control group. It can be said that the flipped learning model is effective in overcoming misconceptions.