Prematüre bebeklerde hayatın 1. haftasında tiroid fonksiyon testlerinin normal değerleri ve bu değerlere etki eden faktörlerin irdelenmesi
Thyroid function in the first week of life in premature babies tests normal values and factors affecting these values references
  1. Tez No: 663034
  2. Yazar: NARGIZ MIRZAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SİNAN USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Perinatal ve neonatal alanlardaki hızlı gelişmeler nedeniyle çok düşük doğum ağırlıklı prematüre bebeklerin yaşam oranları artmıştır. Yaşam şansı artan riskli bebeklerin kaliteli ve sekelsiz yaşamaları için takip ve destek tedavileri büyük önem taşımaktadır. Tiroid hormonları prematüre bebeklerin somatik ve nörolojik gelişimleri için çok önemlidir. Prematürelerde tiroid aksının immatüritesi, maternal ve fetal ilaçlar ve prematüriteye bağlı morbiditeleri nedeniyle tiroid fonksiyon testlerin (TFT)'de bozukluk görülme oranı yüksektir. Amaç: Ülkemizde prematüre doğan bebekler için belirli ve net güncel referans aralığı olmadığı için preterm bebeklerde gebelik haftasına uygun tiroid stümulan hormon (TSH) ve serbest tiroksin (sT4) referans aralığını oluşturmayı amaçladık.Çalışmadaki ikincil amacımız anne ve bebeğin demografik ve klinik faktörlerinin bu değerlere etkisini belirlemektir. Gereç veYöntem: Çalışmamızda 2015-2019 yılları sürecinde Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğan ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatarak tedavi alan gebelik haftası (GH) 2500 g bebek sayısı 120 (%25,2), 2500-1501g bebek sayısı 262 (%55,0), 1500-1000 g bebek sayısı 66 (%13,9),
Özet (Çeviri)
The introduction: Due to the rapid developments in the perinatal and neonatal areas, the survival rates of very low birth weight premature babies have increased. Followup and support treatment sare of great importance for babies with increased life chances to live with quality and without sequelae. Thyroid hormones are very important for the somatic and neurological development of premature babies.Due to the immaturity of the thyroid axis, maternal and fetal drugs and prematurity-related morbidity in premature babies, the rate of impairment in thyroid function tests (TFT) is high. Aim: Since there is no specific and clear current reference range for preterm babies in our country, we aimed to create a reference range for thyroid stimulating hormone (TSH) and free thyroxine (fT4) suitable for the week of gestation in preterm babies. Our secondary aim in the study is to determine the effects of mother and baby's demographic and clinical factors on these values. Materials and Methods: In our study, the files of premature patients with a gestational week (GW) 2500 g was 120 (25.2%), the number of babies 2500-1501 g was 262 (55,0%), 1500-1000 g babies were 66 (13.9%) and