Cephe yangınlarında yangının yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlerin örnek simülasyon üzerinden irdelenmesi
  1. Tez No: 663042
  2. Yazar: ONUR ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZGÜNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yangın, yapıya ve yapıda bulunan kullanıcılara kısa sürede büyük zararlar verebilen bir afettir. Vaktinde kontrol altına alınmazsa yalnızca başladığı mahali değil tüm yapıyı etkisi altına alabilir. Bu denli ciddi bir sorunun, bir dizi yönetmelik ile geçiştirilmesinin aksine yapının tasarım ve malzeme seçimi aşamasında ciddi önlemlerin alınması gerekmektedir. Hastaneler ülkemizdeki yönetmelik kapsamında orta riskli yapılar grubunda olsalar da kullanıcı kitlesi düşünüldüğünde yüksek risk teşkil etmektedirler. Hastanelerde yangın, bünyesinde barındıkları yangın riski yüksek birimler sebebi ile birçok noktadan başlayabilmektedir. Son yıllarda ülkemizde yaşanan hastane yangınları incelendiğinde, büyük bir kısmının yanlış malzeme kullanımı sonucu cepheden yayıldığı görülmekte olup, yönetmeliğin bu aşamada da yetersiz kaldığı düşünülmektedir. Bu tez dâhilinde yangın raporu incelenmiş olan 'Gaziosmanpaşa Taksim İlk Yardım Hastanesin' de kullanılan malzemelerden esinlenilmiştir. BYKHY' de belirtilen malzemeler ve alev itici nervürlerin olası yangın anında etkilerini gözlemlemek amaçlanmıştır. Bu parametreler ışığında örnek bir hastane modeli tasarlanıp, malzeme ve nervür farklarına göre 10 farklı senaryo oluşturulmuştur. Bu senaryolar FDS tabanlı PyroSim yazılımı ile simüle edilmiş olup yangın ilerleyişi, cephede alev hareketi, kat içerisinde alev hareketi ve duman hareketi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda alınması gereken tedbirler ve yönetmeliklerde yapılması gereken iyileştirmeler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fire is a disaster that can damage to the construction and the people who lives inside of the construction in a short time. If it is not taken under control in the begining, it can effect the place where it started and later the whole construction. To have the knowledge of the desing and material selection can avoid these serious problems. Passing the regulations cant help to resolve them. In our country normally the hospitals are in medium risk groups of construction. But actually the hospitals are in high risk because of their population. In hospitals, the fire can start from many high risk points It is seen that the major reason of the fires is using wrong materials and this caused the fire spread to the front. This shows that the regulations of the fire are not enough to prevent the fire. In this thesis, the fire report was inspired by the materials used in the“Gaziosmanpaşa Taksim First Aid Hospital”, which was examined. It is aimed to observe the situation of the materials that specified in the BYKHY and flame-repellent ribs in fire. According of these parameters, a sample hospital model was designed and 10 different models were created according to material and rib differences. These scenarios are simulated fire with FDS-based Pyrosim software. Spread of fire, flame movement on the facede, flame movement on the floor and smoke movements is examined. In this direction it is stated the necessary of the precautions and the changing of regulations.