Aydın Şahinali-Dalama ve dolayının stratigrafi ve sedimenter özellikleri
Stratigraphic and sedimentoligical characteristics aspects of the Şahinali-Dalama region, province of Aydın
- Tez No: 66309
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
öz AYDIN ŞAHİNALİ-DALAMA VE DOLAYININ STRATİGRAFİ VE SEDİMENTER ÖZELLİKLERİ Bu çalışmada Aydın güneyinde yer alan Dalama-Şahinali Havzalarının Stratigrafik Sedimentolojik özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Metamorfik Bilimler üzerinde bulunan Miyosen yaşlı çakıltaşının maksimun kalınlığı 55 metredir ve alüvyal yelpaze olarak yorumlanmıştır. Kiltaşı-Siltaşı-Kireçtaşı ile devam eden istif bir ila üç adet linyit daman içerir. Çalışma alanındaki birimler, göl çökenleri, kömür, kiltaşı, sutaşı ve laminalı kille kireçtaşının ardalanmasından oluşur. En üstte Pliyosen'in serbest kum ve iri blokları ile son bulur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STRATIGRAPHIC AND SEDIMENTOLIGICAL CHARACTERISTICS ASPECTS OF THE ŞAHINALI-DALAMA REGION, PROVINCE OF AYDIN Sratigrapbical and Sedimentoligical aspects of the Şahinali-Dalama region located to the south of the province of Aydın have been investigated in this area. The Miyosen age pebblestone which lies on the metamorphics have a maximum thickness of 55 meter. This unit comprisses it contain alüvyal fan deposits and overlain by claystone, silttone and limestone. It contain 1 or 3 pieces of lignithe veins. Unit of the study area is formed by the alternation of lake deposits, coal, claystone, siltstone and laminated limestone. It edns with Pliyosen unconsolidated sands including large blocks.