Lineer sabit parametreli sistemlerin frekans domeni verileri yardımıyla modellenmesi
- Tez No: 66308
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYDIN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
m oz LİNEER SABİT PARAMETRELİ SİSTEMLERİN FREKANS DOMENİ VERİLERİ YARDIMIYLA MODELLENMESİ Bu çalışmada lineer, sabit parametreli sistemlerin frekans domeni verileri yardımıyla modellenmesi ele alınmıştır. Sistemlerin transfer fonksiyonu parametrelerinin kestirimine dayanan bu problem lineer en küçük kareler anlamında ele alınmış ve tekil değerlerin ayrıştırılması ile çözülmüştür. Problemin kötü koşulluluğu, yapılan bazı ön işlemler ile giderilmeye çalışılmış, bulunan sonuçlar iteratif bir yöntem kullanılarak iyileştirilmiştir. Algoritmanın performansı, frekans domeni verilerinin gürültülü ve gürültüsüz durumlarında, sıfır kutup dağılımı özel olarak seçilmiş bazı sistemler ve pratik uygulamalar üzerindetest edilerek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT MODELING OF LINEAR CONSTANT PARAMETER SYSTEMS BY USING FREQUENCY DOMAIN DATA In this thesis, modeling of linear constant parameter systems is considered by using the frequency domain measurements. The method which is based on the estimation of transfer function coefficients as formulated by means of least squares and it is solved by Singular Value Decomposition. The ill condition of the problem is eliminated by some pre-processing and the initial results are improved by an iterative method. The performance of the algorithm is tested on some model systems and a practical system in noisy and noiseless cases of the frequency domain data and the results are examined.