Futbol oynayan kız çocuklarının deneyimlerinin toplumsal cinsiyet perspektifinden incelenmesi
The analysis of the experiences of football playing girls from gender perspecti̇ve
  1. Tez No: 663090
  2. Yazar: BARAN UCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY UTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı cinsiyetlendirilmiş alan olan futbolda, futbol oynayan kız çocuklarının deneyimlerini incelemektir. Bu anlamda bu çalışmada Türkiye'deki toplumsal cinsiyet düzeninin futbol oynayan kız çocuklarının deneyimlerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Çalışmada katılımcıların deneyimlerinin derinlemesine anlamak için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak bireysel görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 sezonunda üç kadın liginde futbol oynayan altı kız çocuğu, altı aile ve dört antrenör oluşturmaktadır. Bu katılımcılarla 16 bireysel görüşme yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Analiz sonucunda dört farklı tema ortaya çıkmıştır: 1) futbol alanına giriş, 2) futbol alanında yapısal eşitsizlikler, 3) futbolla kurulan duygusal bağ, 4) toplumsal normları sarsan bir pratik olarak futbol. Sonuç olarak Türkiye'deki toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin futbol oynayan kız çocuklarının deneyimlerini doğrudan etkilediği ortaya çıkmıştır. Araştırmanın sonucunda kız çocuklarının futbol alanındaki yaşadıkları sınırlılıkları ve katılımını teşvik eden faktörler tespit edilmiş ve kız çocuklarının futbola katılımını destekleyen öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the experiences of girls playing soccer in the gendered field of football. In this sense, how it affects daughters experiences of gender order in Turkey who played football in this study was investigated. The qualitative research method was used to understand the participants' experiences in depth. And individual interview technique was used as a data collection tool. The study group of the research consists of six girls playing football in three women's leagues, six families and four coaches in the 2019-2020 season. 16 individual interviews were conducted with these participants. The data obtained in the research were analyzed through content analysis. Four different themes emerged as a result of the analysis: 1) introduction to the field of football, 2) structural inequalities in the field of football, 3) emotional bond with football, 4) football as a practice that shakes social norms. As a result, the girls who play soccer experience of gender inequality in Turkey have emerged that affect them directly. Moreover the limitations experienced by girls in the field of football and the factors that encourage their participation were determined and suggestions were tried to be developed to support girls' participation in football.