İçten yanmalı motorlu araçlarda kullanılmak üzere özelleştirilmiş süperkapasitör beslemeli gerilim düzenleyici fonksiyona sahip bir yedek güç sisteminin geliştirilmesi
Development of a specialized backup power system with supercapacitor supply and voltage regulator function for use in internal combustion motor vehicles
- Tez No: 663107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN VARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada 28 Volt akü gerilimi ile çalışan içten yanmalı araçlardaki kritik sistemleri; gerilim dalgalanmalarında, yüksek gerilim durumunda (V>32) ve düşük gerilim durumunda (V7) ve yüksek gerilim (V>32) ile doluma karşı korunmuştur. Gerilim takibi, akım takibi, koruma ve karar mekanizması, programlanabilen akıllı bir yapı ile yapılmıştır.Gerilim dalgalanması, yüksek gerilim ve düşük gerilim durumlarında tasarlanan sistemin tepkileri gözlenmiştir. İstenilen kriterler sağlandığında (16
Özet (Çeviri)
In this study, critical systems in internal combustion vehicles operating with 28 Volt battery voltage; A device complying with military standards has been designed to operate from a backup power unit in case of voltage fluctuations, high voltage (V> 32) and low voltage (V 7) and high voltage (V> 32) charging. Voltage monitoring, current monitoring, protection and decision mechanism are made with a programmable intelligent structure. In case of voltage fluctuations, high voltage and low voltage, their transitions to the backup power unit were observed. When the required criteria were met (16