Laparoskopik kolesistektomilerde sugammadeks ve neostigmin /atropin'in bulantı kusma üzerine etkileri
The effects of sugammadex and neostigmine/atropine on nausea and vomiting in laparoscopic cholecystectomies
  1. Tez No: 663108
  2. Yazar: MEHMET SALİH GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.SEDAT KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda elektif laparoskopik kolesistektomi cerrahisi geçiren hastalarda nöromüsküler blokajı geri çevirmede kullanılan sugammadeks ve neostigminin postoperatif ilk 24 saatteki çeşitli zaman dilimlerinde öncelikle bulantı kusma yönünden daha sonrasında hastaların uyanma süreci ve postoperatif ağrı derecelerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize, gözlemsel çalışmamıza elektif laparoskopik cerrahi geçirecek 18-65 yaş aralığında Apfel skoru 2 ve altında, ASA 1 ve 2 100 hasta dahil edildi. Cerrahi sonunda sugammadeks alan hastalar grup S ve neostigmin alan hastalar grup N olarak tanımlandı. Her hasta ve ilaç randomize şekilde seçildi. Anestezi indüksiyonunda standart olarak %50 oksijen, %50 hava karışımı ve % 7 desfluran ile optimum minimum alveolar konsantrasyon (MAK) oluşturacak şekilde 3lt/dk taze gaz akışı sağlayıp midazolam, fentany, propofol, roküronyum ve NMB geri çevirmede 2mg/kg sugammadeks, 0.05mg/kg neostigmin ve 0.15 mg/kg atropin kullanıldı. Preoperatif ve postoperatif sistolik ve diyastolik kan basınçları, oksijen satürasyonları ve nabız sayıları not edildi. Geri çevirici ajan uygulaması sonrası hastaların göz açma zamanı ve derlenme süreleri not edildi. Genel cerrahi kliniğinde 0-2, 2-6, 6-12 ve 12-24 saatlerindeki bulantı-kusma ve VAS skorları kayıt edildi. Bulgular: Sonuçların analizinde her iki grubun demografik verileri benzerdi. Cerrahi ve anestezi süreleri açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu. Grup N hastalarının hem preoperatif hem postoperatif nabız sayıları daha düşüktü.(p=0,006 ve p=0,039).
Özet (Çeviri)
Study objective: In this study, we aimed to compare the effects of sugammadex and neostigmine, which are used to reverse neuromuscular blockage in patients who underwent elective laparoscopic cholecystectomy, in various time periods in the first 24 hours postoperatively, primarily in terms of nausea and vomiting, and then on the recovery process and postoperative pain degrees. Materials and Methods: In our prospective randomized observational study, 100 patients aged 18-65 with an Apfel score of 2 and below and ASA 1 - 2 undergoing elective laparoscopic surgery were included in the study. Patients receiving sugammadex at the end of surgery were defined as group S, and group N who received neostigmine. Each patient and drug were randomly selected. As a standard in anesthesia induction. With 50% oxygen, 50% air mixture and 7% desflurane, it provides 3 lt / min fresh gas flow to create optimum minimum alveolar concentration (MAC) and 2mg / kg sugammadex for midazolam, fentany, propofol, rocuronium and NMB reversal, 0.05mg / kg neostigmine and 0.15 mg / kg atropine were used. Preoperative and postoperative systolic and diastolic blood pressures, oxygen sessions, and pulse rates were noted. Eye opening time and recovery time of the patients after the application of reversing agent were noted. Nausea-vomiting and VAS scores at 0-2, 2-6, 6-12 and 12-24 hours were noted in the general surgery clinic. Results: In the analysis of the results, the demographic data of both groups were similar. There was no significant difference between the groups in terms of duration of surgery and anesthesia.