Stromal vasküler fraksiyonun kostik özofajite bağlı striktür gelişimini engellemedeki etkinliği
Effectiveness of stromal vascular fraction in preventing the development of stricture due to caustic esophagitis
  1. Tez No: 663128
  2. Yazar: OĞUZHAN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZİLET ERÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Koroziv madde içimi sonrası gelişen kostik özofajitin en sık görülen komplikasyonu striktür olup; oral alımı etkilemesi nedeniyle ciddi bir sağlık problemidir. Henüz bu durumu önlemek için uygun bir tedavi metodu yoktur. Çalışmamızda özofajit sonrası stromal vasküler fraksiyon uygulaması ile striktürü ve oluşabilecek komplikasyonları önlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem Çalışmada her grupta 5'er tane olmak üzere 3 grupta; 12-16 haftalık, ağırlıkları 190-260 gr arası olan 15 sprague dawley cinsi dişi sıçan kullanılmıştır. Birinci grup cerrahi taklit edilen, ikinci grup özofajit sonrası tedavisiz bırakılan ve üçüncü grup stromal vasküler fraksiyon uygulanan sıçanlardan oluşmaktadır. 4 haftalık takip sonrası sakrifiye edilen sıçanlardan alınan doku örnekleriyle histolojik olarak yara iyileşmesi ve striktür oluşumu incelenmiştir. Bulgular Çalışma sonunda histolojik değerlendirme skoru tedavi grubunda tedavisiz gruba göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Stenoz indeksinde tedavi grubu ve tedavisiz grup arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sonuç Kostik özofajit gelişen vakalarda SVF uygulamalarının olası striktür gelişimini önleyebileceği kanatindeyiz. Tekrarlayan uygulamalar sonrası daha iyi sonuç alınabilir.
Özet (Çeviri)
Stricture is the most common complication of caustic esophagitis after corrosive substance ingestion; it is a serious health problem as it affects oral intake. There is no suitable treatment method to prevent this condition yet. In our study, we aimed to prevent stricture and prevent possible complications by applying stromal vascular fraction after esophagitis. Material and Methods In the study, fifteen female sprague dawley rats, all 12 to 16 weeks of age, weighing between 190-260 g were used and divided randomly into three groups. The first group is the one on which surgery is imitated, second group is the one that is left without treatment after esophagitis and the third group is the treatment group in which stromal vascular fraction is applied. Wound healing and stricture formation were examined histologically in rats sacrificed after 4 weeks of follow-up. Results At the end of the study, histological evaluation score was found to be statistically significant in the treatment group compared to the untreated group. However, There was no significant difference in the stenosis index between the treatment group and the untreated group. Conclusion We believe that SVF applications may prevent possible stricture development in cases with caustic esophagitis. Yet, better results can be obtained after repeated applications.