Ergenlik dönemi din eğitiminde itaat ve özgürlük dengesi
Balance of obedience and freedom in adolescent religious education
- Tez No: 663129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Din eğitimi ilk eğitim kurumu olan ailede başlamaktadır. Çocukluk döneminde kayıt, taklit ve özdeşim yoluyla gerçekleşen din eğitimi ergenlik dönemine gelindiğinde bir takım farklılıklar gözlenmektedir. Ergenlik dönemi hızlı fizyolojik gelişimlerin getirdiği psikolojik değişimlerle birlikte gençlerin din eğitiminde farklı ihtiyaçlar doğurmaktadır. Çocukluk döneminde ebeveynlerine kayıtsız itaat eden birey ergenlik döneminde baş kaldırmaya, sorgulamaya ve eleştirmeye başlayarak entelektüel bir çaba içerisine girebilmektedir. Ebeveynlerde çocuklarının otoritesinden kurtulmaya çalışma ve bağımsız davranma istemini kabullenmekte zorlanabilmektedir. Bu nedenle din eğitim verirken itaat ve özgürlük arasındaki dengeyi sağlamakta zorlanabilmektedirler. Çalışmamızın amacı ebeveynlerin ergen çocuklarının din eğitimlerinde itaat ve özgürlük dengesini sağlamalarına yardımcı olmaktır. Etkili ve verimli bir din eğitimi için bu dengenin gözetilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden kaynak tarama kullanılmıştır. Konuyla ve temel kavramlarla ilgili literatür taraması yapılarak veriler ortaya konulmuştur. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde itaat ve özgürlük dengesinde ortaya çıkan temel kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde itaat ve özgürlük dengesi bağlamında ergenlik dönemi özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ergenlik dönemi ailede din eğitiminde itaat ve özgürlük dengesi araştırılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda ergenlik döneminde ebeveynlerin din eğitiminde gencin gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak itaat özgürlük dengesi sağlanması gerektiği yargısına varılmıştır. Bu çalışmada ergenlik dönemindeki gençler için ebeveynlere ve eğitimcilere din eğitiminde itaat ve özgürlük dengesi kurmada rehberlik edecek bir takım ilkeler öne çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Religious education is initiated in family as first education organization. While it is occurred in ways of record, repetition and identification in childhood periods, in adolescence periods, it is observed some kind of differences. It is required different education methods with respect to fast physical and phycological changes by adolescents. Adolescence having been satisfied by parents in childhood periods, can engage with intellectual efforts by revolving, questioning and criticizing in adolescence periods. It can be compelled parent to accept that offspring desires and efforts of independence and breaking of authority. Therefore, it is difficult to provide balance of obedience and freedom in adolescence religious education. Aim of this study is parent to provide balance of obedience and freedom in adolescence religious education. It is significant for effective and acceptable religious education. In this thesis, literature review, one of the qualitative research techniques, is used. Data is summited by examination the issues and basic concepts related with this issue. The study consists of three parts. In first part, it is presented to basic concept of obedience and freedom balance. Then, characterization of adolescence period in a concept of obedience and freedom balance is investigated in second part. In the third part, obedience and freedom balance in adolescence period is analyzed especially in family. In conclusion, it is proved necessity of obedience and freedom balance providing by parent with respect to physical change in adolescence period. It is promoted fundamental principles for counselling parents and pedagogues about providing obedience and freedom balance.