Kızılçam (Pinus brutia ten.) odununun teknolojik özellikleri ve yörelere göre değişimi
  1. Tez No: 66313
  2. Yazar: İBRAHİM BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YENER GÖKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
“Kızılcam (P.brutia TEN.) odunun teknolojik özellikleri ve yörelere göre değişimi ”adlı bu araştırmada kızılcam odununun anatomik, fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiş, sonrada bu özellikler üzerine yetişme ortamı farklılığının etkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla kızılcamın Türkiye'deki optimum yetişme yerlerinden ve aynı zamanda ekonomik yönden önemli miktarda orman etası elde edilen beş ayrı yetişme ortamından alınan (Suçatı-Kahramanmaraş, Kemalpaşa-İzmir, Yılanlı-Muğla, Melli-Burdur, Edremit-Balıkesir) 1, 2 ve 3.bonitet sınıflarına mensup ağaçlar üzerinde denemeler yapılmıştır. Labratuvar çalışmaları sonucu elde edilen bulgular, yetişme ortamı farklılığının odun özellikleri üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla istatistik analizlere tabii tutulmuştur. ABSTRACT In this study so - called“Technological Properties of Calabrian Pine (Pinus.brutia TEN.) and Depending upon Growing Regions”the anatomic, physical and mechanical properties of calabrian pine and the effects of differences in growing regions on these properties were investigated. For this purpose, it was studied on the pine which belongs to the first, second and third site qualities, growing in optimum regions in Türkiye and also available in the five different growing media (Suçatı-Kahramanmaraş, Kemalpaşa-İzmir, Yılanlı-Muğla, Melli- Burdur, Edremit-Balıkesir) from which frost production is very important and economic. The obtained data was evaluated by statistical analyses in order to determine the effects of differences in growing regions on the wood properties.
Özet (Çeviri)