Karaevlialtı (Tekirdağ) yöresindeki tümülüste arkeojeofizik araştırma
  1. Tez No: 66314
  2. Yazar: İLKER MİLDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ BAYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
V. TÜRKÇE VE YABANCI DİLDE ÖZET ÖZET ARKEOJEOFİZİK Bu çalışmanın amacı, Tekirdağ ili, Karaevlialtı yöresinde varlığı muhtemel bir tümülüsün, jeofizik yöntemlerden elektrik-rezistivite ile saptanmasıdır. Dolayısıyla, çalışma, tipik bir arkeojeofizik uygulamasıdır. Elektrik rezistivite çalışmasında, Wenner ve Schlumberger elektrod dizilimleri kullanılmıştır. Alınan ölçülerden, harita ve kesitler çıkarılarak, muhtemel tümülüsün konumu hakkında bilgi edinmeye çalışılmıştır. Tümülüs'ün türü, şekli ve tarihi hakkında, kesin veriler bulunmamaktadır. Bu çalışmada elde edilen verilere dayanılarak yapılabilecek bir kazı, bu hususları açığa çıkartacaktır. Bu verileri değerlendirmek amacıyla, iki dizilime ait harita ve kesitler kullanılmış; bunların karşılaştırılmasıyla, olası yapı yerleri belirlenmiştir. Bu bilgileri içeren rapora göre, Tekirdağ Müze Müdürlüğü tarafından bir kaza planı hazırlanacaktır. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY ARCHAEOGEOPHYSICS The purpose of the present study is to survey the tumulus in the Province of Tekirdağ (Karaevlialtı) by electrical-resistivity method, which is one of the geophysical prospecting methods. Therefore, the study is a typical archaeogeophysical experiment. During the electrical-resistivity application, Wenner and Schlumberger electrode systems were used. By preparing maps and sections based on the measurement from the area, it was tried to get information about the position of the tumulus. There are no data concerning the type, form and dating of the tumulus. These points will be revealed by an excavation which is planned according the present study. To examine the measurements from the area, maps and sections related both systems were used, and potential structure locations were determined by comparing them to each other. According to the report which contained the results of this study, an excavation will be planned by the Museum of Tekirdağ. 44