Türkiye'de makro ihtiyati politikaların bireysel krediler üzerindeki etkisi (7 lider banka analizi)
Influence on personal loans of macro prudential policies in Turkey (Analysis of 7 leader banks)
  1. Tez No: 663198
  2. Yazar: AHU MERYEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
2008 yılı küresel finans krizi 1929 yılı Ekonomik Buhranı sonrasında dünya çapında yaşanan en sarsıcı kriz olmuştur. Likidite daralmasını önlemeye yönelik olan ilk politika tepkileri daha önce eşi görülmemiş büyüklüklerde gerçekleşmiştir. Gelişmiş ülkelerin parasal genişleme politikaları ciddi boyutlara ulaşmış ve sermaye akımlarının gelişmekte olan piyasalara yönelmesine sebep olmuştur. Söz konusu akımlarla gelişmekte olan ülkelerin finansal piyasalarında aşırı kredi genişlemeleri, yüksek sistemik riskler ve cari işlem açıkları yaşanmıştır. Dolayısıyla krizle birlikte yeni hedeflere ve yeni araçlara ihtiyaç duyulmuştur. Söz konusu araçlar, finansal dengesizlikler için spesifik kaynakları hedefleyen makro ihtiyati politika tedbirleri olmuştur. Bu çalışmaya; takipteki krediler, bankaların toplam aktifleri, toplam kâr (bilanço net kârı), Euro/Dolar paritesi, BIST 100 endeksi, Türkiye'de 2007-2017 yılları arasında TCMB ve BDDK tarafından uygulanan makro ihtiyati politika tedbirleri için oluşturulan politika endeksi bağımsız değişkenler olarak dâhil edilmiştir. Çalışmanın sonunda, bu değişkenlerin aktif büyüklük olarak Türkiye'nin önde gelen 7 bankasının bireysel kredi büyümesine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada değişkenlerin logaritmik büyümesi esas alınarak Panel Veri Modeli kullanılmış ve Hausman Testi, Otokorelasyon Testi, Baltagi ve Wu Testi, Modified Wald Testi ve Newey West Tahmincisi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The global financial crisis of 2008 was the most shocking crisis in the world after the 1929 Economic Depression. The first policy responses to prevent liquidity squeeze were unprecedented. The monetary expansion policies of developed countries have reached serious dimensions and caused capital flows into emerging markets. With these flows, the financial markets of developing countries experienced excessive credit expansions, high systemic risks and current account deficits. Therefore, new targets and new tools were needed with the crisis. These instruments have been macroprudential policy measures targeting specific resources for financial imbalances. To this study; non-performing loans, total assets of banks, total profits (balance sheet net profit), the Euro/Dollar parity, BIST 100 Index, the policy index created for the macro-prudential policy measures implemented by CBRT and BRSA between 2007-2017 years in Turkey were included as independent variables. At the end of the study, the impact of these variables on the personal loan growth of 7 leading banks in Turkey, as active size, were investigated. In the study, Panel Data Model was used based on the logarithmic growth of variables and Hausman Test, Autocorrelation Test, Baltagi and Wu Test, Modified Wald Test and Newey West Estimator were applied.