İyi yönetişimde sivil toplum kuruluşların rolü: Nijerya ve Tunus karşılaştırması
The role of civil society organizations in good governance: comparison between Nigeria and Tunisia
  1. Tez No: 663197
  2. Yazar: YUSUF WARA ABUBAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Küreselleşmenin süreklilik kazanmasıyla iyi yönetişim özellikle üçüncü dünya ülkelerinin temel ihtiyacı haline gelmiştir. Dünyadaki ulus-devletler, içte ve dışta politik ve ekonomik yapılarını geliştirmek için rekabetçi bir arayış içerisindelerdir. Bir ulus-devletin gelişiminin ve refahının temel kaynağı, iyi yönetişimden ortaya çıkan şeffaflıktır. İyi yönetişim teşviki ve tesisi sadece devlet ve özel sektörün sorumluluğunda değildir. Sivil toplumun kuruluşları da iyi yönetişime yönelik faaliyet ve stratejileriyle tamamlayıcı bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, hem nicel hem de nitel verilerden yararlanarak karşılaştırmalı bir yöntemle Nijerya ve Tunus'taki STK'ların iyi yönetişimdeki rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda işlevselci yaklaşımdan ve onun temel varsayımlarından hareket edilmektedir. Çalışma, bu iki ülke üzerinden demokrasinin inşası ve sağlamlaştırılması, yolsuzlukla mücadele, toplumsal hizmetleri, insan haklarının korunması ve terörle mücadele başlıklarında STK'ların rollerine odaklanmaktadır. Ayrıca, devlet dışı aktörler olarak STK'ların iyi yönetişim rolünü tartışarak siyaset ve sosyal bilimler literatürüne katkı sunmayı hedeflemektedir. Nihai olarak çalışma, etkili ve verimli STK'lara sahip olan bir ülkelerde iyi yönetişimin tesisinin daha kolay olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The continuation and the advancement of globalization have made good governance especially for the third world countries a basic need. Nation-States around the world are obviously in a competitive quest for improving their political cum-economic structures within and without. The bedrock of a nation development and prosperity is transparent leadership that emerges from good governance. The promotion and insurance of accountable government is not the responsibility of state or private sectors alone, non-governmental organizations have been complementing the efforts of providing good governance in a given society. This research comparatively analyzes the role of civil society organizations in good governance between Nigeria and Tunisia; adopting both quantitative and qualitative analyses. In this regard we shall look at the roles of civil societies in ensuring good governance in both Nigeria and Tunisia using functionalism approach. Both countries have witnessed civil societies who have worked tirelessly in restoration of democracy from authoritarian regimes, building and empowerment of democratic regimes, fighting corruption, fighting terrorism, provision of social services and protection of human right. Finally, we shall conclude that the society with vibrant civil society organizations will surely have high level of good governance or will be where the existence of good governance is highly possible.