Tüberküloz hastalarında ürik asitseviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of uric acid levels in tuberculosis patients
- Tez No: 663222
- Danışmanlar: PROF. DR. REHA BARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tüberküloz (TB) hastalarında pirazinamid (PZA) ve etambutol (ETB) kullanımında ortaya çıkabilen hiperürisemiyi araştırmak için bu prospektif çalışmayı planladık. Bu çalışmada, Şubat 2004-Ocak 2005 tarihleri arasında hastanemizdeki 91 yeni TB'li olgu değerlendirildi. TB olgularının 20 (%22)'si kadın, 71(%78)'i erkekti. Doksanbir olgunun 23 (%25)'ünde eklem ağrısı ortaya çıktı. Ağrıyan bölgelerde kızarıklık, ısı artışı, şişkinlik, hareket kısıtlılığı yoktu. Kanda ürik asit düzeyi tedavi öncesi ortalama: 4.6 mg/dL iken, tedavi sonrası 15. günde: 8.3 mg/dL, 30. günde: 8.5 mg/dL, 60. günde 8.3 mg/dL bulundu. PZA ve ETB 60. günde kesildikten sonra ürik asit seviyeleri yaklaşık olarak tedavi başlangıcındaki değerlerine (4.9 mg/dL) 120. günde geri döndü ve sonraki kontrolde de 180. gün: 4.9 mg/dL bulundu. Eklem ağrısı başlangıç süresi olgularda ortalama 20.7 gün iken, ağrının sona eriş süresi ortalama 77 gündü. Nonsteroid antiinflamatuvar ve/veya ürikozürik tedavisi alanlarda ağrı sona eriş süresi 67, tedavi almayanlarda ise 70 gün bulundu ve aradaki fark anlamlı bulunmadı (p> 0.05). Çalışmamızda TB hastalarında ortaya çıkan hiperüriseminin ve eklem ağrısının PZA ve ETB'nin tedaviden çıkarılmasını gerektirecek kadar ciddi tablolara yol açmadığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
We investigated cases of significant hyperuricemia during pyrazinamide (PZA) or ethambutol (ETB) therapy of patients with tuberculosis (TB). In this study, 91 patients with newly diagnosed TB in our hospital between February 2004 and January 2005 are prospectively analysed. Patients consisted of 71 males (78%) and 20 females (22%). Of the cases 23 (25%) experienced joint pain during treatment. None had physical findings of redness, warmth, and swelling or decreased range of motion. Baseline uric acid mean levels before treatment was found 4.6 mg/dL, after treatment by day 15th 8.3 mg/dL, by day 30th 8.5 mg/dL and by day 60th 8.3 mg/dL. Following discontinuation of PZA and ETB on day 60, uric acid levels approximately returned to pretreatment levels on day 120th (4.9 mg/dL) and subsequent controls on day 180th, it was found 4.9 mg/dL. The mean begining time of arthralgias was 20.7 day while the resolving time was 77 day. Patients treated with nonsteroidal antiinflammatory and/or uricosuric agents had their symptoms resolved on day 67 and those with no treatment on day 70 and difference was nonsignificant (p> 0.05). Our study demonstrated that hyperuricemia end arthralgias occuring during treatment of tuberculosis with PZA and ETB were not serious enough to necessitate discontinuation of these drugs.